Przerwa wakacyjna u skoczowskich niewidomych
Koło swoim zasięgiem działania obejmuje cały powiat cieszyński od Brennej do Pogwizdowa i od Strumienia do Jaworzynki. Członkowie Koła, mieszkańcy Skoczowa i okolic raz w miesiącu (w pierwszą sobotę miesiąca) biorą udział w spotkaniach, które odbywają się w Skoczowie przy ul. Bielskiej (w siedzibie "Solidarności").
- Spotkania w Skoczowie trwają już prawie 40 lat. Najpierw były organizowane w świetlicy PSS przy ul. Podkępie. W siedzibie "Solidarności" spotykamy się nieprzerwanie już jakieś 30 lat - wspomina Prezes cieszyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych Wiesława Kopoczek.
Kalendarzowy cykl spotkań odbywa się od września do czerwca. W miesiącach wakacyjnych (lipiec i sierpień) cieszyńskie Koło PZN organizuje integracyjne wycieczki jedno i kilkudniowe. Niektóre imprezy dofinansowane są przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i wtedy dopłata uczestników jest mniejsza. Pozostałe wyjazdy członkowie opłacają we własnym zakresie.
- W tym roku udało nam się uzyskać dofinansowanie do zadań ”Audiodeskrypcja na szlaku – wycieczki integracyjne Wieliczka i Kotlina Kłodzka”; „Zima i lato w Beskidach – Kulig i VIII Rajd Pieszy”. Byliśmy również grupą na 2 spektaklach z audiodeskrypcją w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej , obejrzeliśmy w kinie „Helios” w Bielsku-Białej film z audiodeskrypcją „Carte Blanche”, w przyszłym tygodniu jedziemy na kolejny seans, tym razem na „Idę” – dodaje Prezes Koła.
Wracając do comiesięcznych spotkań w Skoczowie oprócz spraw bieżących, wymiany audiobooków, informacji o nowinkach medycznych czy technicznych dla osób z dysfunkcją wzroku, odwiedzają nas z prelekcjami osoby sympatyzujące z niewidomymi i słabo widzącymi takie jak historyk śląska cieszyńskiego Pani Halina Szotek.
Na ostatnim przed wakacjami spotkaniu odwiedził nas z mamą Michałek, który od urodzenia jest niewidomy i obecnie kończy 1 klasę w Szkole Podstawowej dla Niewidomych w Laskach. Bardzo się cieszy, że może tam przebywać wśród dzieci z taką samą dysfunkcją. Nauczył się pisma Braila i pisze już na specjalnej maszynie.
Wszystkich zainteresowanych poznaniem środowiska osób niewidomych i słabo widzących zapraszamy od września na spotkania w pierwszą sobotę miesiąca do Skoczowa lub w każdy wtorek i czwartek do siedziby Koła przy ul. Srebrnej 6 w Cieszynie.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
