Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przełamać barierę nieufności

Ponad setka zaproszonych gości - samorządowców, właścicieli firm, prawników i dziennikarzy - wzięło udział w Pierwszym Transgranicznym Forum Gospodarczym. Przez pół dnia w Czeskim Cieszynie debatowano o kondycji biznesu na pograniczu i o możliwościach rozwoju tej współpracy.
Gdzie najlepiej widać jak rozwija się współpraca polsko-czeska? Na cieszyńskim targowisku, gdzie w każdą środę i sobotę kwitnie handel. To oczywiście wielkie uproszczenie, ale zdaniem Ewy Gołębiowskiej z Zamku Cieszyn, to że leżymy na pograniczu trzech państw jest dla naszych firm wielką korzyścią. Korzyścią, która pozwoli walczyć z kryzysem. Dlatego, że mamy takich klientów, którzy do nas przyjeżdżają. I dobrze by było - żeby prywatne przedsiębiorstwa brały przykład z osób, które przyjeżdżają na targowisko. One wiedzą po co się tutaj jeździ, co się opłaca kupować, co jest dobre, kupują to czego nie produkuje się w Czechach czy na Słowacji  - korzystają na wysokim kursie korony. Tak samo duże firmy powinny - na większa skalę - powinny korzystać z  tych szans i pomysłów.
 
Forum, które otworzyli wspólnie burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek oraz starosta czeskocieszyński - Vit Slovaczek - było okazją do poznania stanu współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami.
Oba kraje są dla siebie ważnymi partnerami - podkreślała podczas spotkania Anna Olszewska - Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie. Jednak pomimo bardzo dobrych wskaźników wzrostu, wymiany handlowej wiem, że nie wszystko jest prowadzone tak jakbyśmy chcieli, żeby nasze kraje współpracowały. Cały czas widzimy jak wiele jest barier - między innymi z powodu tego, że nie wszystko o sobie wiemy. Podmioty gospodarcze nie mają pełnej informacji o partnerze, tak aby zapewnić dobre środowisko dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Musimy sobie zdać sprawę z tego, że nie ściągniemy tutaj potężnych przedsiębiorstw, ponieważ Cieszyn nie dysponuje terenami inwestycyjnymi gdzie można by ulokować duże przedsiębiorstwo. Dlatego w pierwszej kolejności należy wspierać lokalne, rodzinne firmy - mówił podczas forum burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek.
 
Jak dodaje Vit Slovaczek starosta Czeskiego Cieszyna, impulsem i motorem do zmian w gospodarce i współpracy pomiędzy oboma krajami były przemiany w ostatnich latach. Przełomem było na pewno wstąpienie obu państw do Unii Europejskiej. Wejście w strefę Schengen było kolejnym, przełomowym momentem.
 
 
Z jednej strony samorządowcy chwalą biznes i jego współpracę na styku granic. Jednak, jak potwierdzają eksperci, choć ta kooperacja się rozwija, to jednak bardzo wolno. Szczególnie chodzi o firmy małe i mikro, czyli zatrudniające do dziewięciu pracowników. 20 lat temu myśleliśmy, że chodzi o barierę językową. Wówczas stan nauczania języków obcych w Polsce nie był najlepszy. Jednak po tylu latach transformacji gospodarczej ten problem bariery językowej nie powinien już istnieć-  a firmy w dalszym ciągu mają opory by ze sobą współpracować - mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
 
Donocik w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na bardzo ważny szczegół. Praktycznie każda gmina w Polsce posiada za granicą miasto partnerskie. Na czym polega ta współpraca? Wójt, burmistrz z okazji święta miasta wyjeżdża za granicę na dożynki. Czasami do zaprzyjaźnionej gminy wyjedzie grupa młodzieży czy jakiś chór. A proszę mi podać przykład, kiedy gospodarz gminy wyjedzie do Frydka Mistka czy innego miasta z grupą przedsiębiorców. Ja takich przypadków nie znam.
Jak dodaje Donocik, największym problemem słabego rozwoju współpracy jest brak zaufania. Mamy do pokonania olbrzymią barierę mentalnościową.
 
 
Ale też nie można jednak mówić, że nic się nie dzieje. Są dobre przykłady praktyk biznesowych na styku granic.
 
 
Pierwszemu Forum Transgranicznemu patronował portal OX.pl
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: