Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przed nami 11. Cieszyńska Noc Muzeów

Już w tym miesiącu, a dokładnie 25 maja odbędzie się kolejna edycja Cieszyńskiej Nocy Muzeów. W organizację tego wydarzenia zaangażowało się ponad 40 podmiotów. Oprócz stałych punktów programu, nie zabraknie w tym roku, również niespodzianek oraz nowych miejsc.

Muzea w całej Polsce otwierają swoje podwoje dla odwiedzających. Można zwiedzać całkowicie za darmo, bądź za drobną opłatą. Noc muzeów to jednak nie tylko muzea. W wydarzenie to angażują się różnego rodzaju instytucje. Można za darmo odwiedzać np. kina, galerie, domy kultury, uczelnie, siedziby instytucji pozarządowych itd. Do akcji włączają się bardzo często studenci. Organizowane są również imprezy towarzyszące, takie jak: koncerty, wernisaże, wystawy. W większości polskich miast noc muzeów odbędzie się w tym roku w sobotę 19 maja. 

Tego wyjątkowego wydarzenia nie zabraknie również na Śląsku Cieszyńskim. Noc muzeów organizuje Istebna (05.05), Wisła (16.05), Cieszyn (25.05), Skoczów (25.05) i Kończyce Wielkie (25.05). Najwięcej punktów do zwiedzania będzie w Cieszynie i właśnie do Cieszyna zaprasza Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego Marian Dembiniok. 

Noc muzeów powinna się odbywać 18 maja, kiedy obchodzony jest Dzień Muzealnika. My uznaliśmy, że skoro jest to dzień muzealników to po prostu odpoczywamy. W pewnym momencie stwierdziliśmy, że spróbujemy zorganizować noc muzeów w Cieszynie. Po raz pierwszy to wydarzenie u nas odbyło się w 2008 roku. Od razu była to noc międzynarodowa. Tylko wtedy uczestniczyły 24 podmioty. Dla porównania w tym roku jest ich około 45 – widać znaczący przyrost. Muzeum jest oczywiście inicjatorem, ale wszystkie biorące w tym udział jednostki, placówki i stowarzyszenia są równie ważne. Niczego nie narzucamy – mówił na konferencji prasowej (30.04) Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego Marian Dembiniok.

Tradycyjnie w wydarzeniu tym, oprócz Muzeum Śląska Cieszyńskiego wezmą również udział m.in.: Konwent Zakonu Bonifratrów, Bank Spółdzielczy w Cieszynie, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Ratusz, Biblioteka Miejska w Cieszynie, Teatr im. A. Mickiewicza, Książnica Cieszyńska, Archiwum Państwowe, Muzeum Drukarstwa, Zamek Cieszyn, Państwowa Szkoła Muzyczna. 

Tej nocy będzie można zerknąć również do OSP Bobrek, Klasztoru Sióstr Boromeuszek, siedziby Głosu Ziemi Cieszyńskiej, Hufca Ziemi Cieszyńskiej, Muzeum Protestantyzmu, Cafe Muzeum, Izby Cieszyńskich Mistrzów, Browaru Zamkowego, Modelarni Ceramicznej Kosak, czy Avion. Szczegółowy program na ulotkach. 

Muzeum wspiera Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego. Dlatego też wiele dodatkowych wydarzeń z ich udziałem będzie miało miejsce na terenie cieszyńskiego Muzeum. Podczas tylko tej nocy przez nasze muzeum przewija się około 3 tys. osób. Świadczy to o tym, że jest to wyjątkowa noc, która ma swój nastrój. Z pewnością w tym roku atrakcji nie zabraknie – dodał Dembiniok. 

Dyrektor Muzeum zwraca również uwagę na miejsca, gdzie obowiązują wcześniejsze zapisy, takie jak: Browar Zamkowy, cieszyńskie podziemia – pod Parkiem Pokoju oraz przy ul. Przykopa. 

Klimat tej nocy jest wyjątkowy. W tą jedną noc w roku muzea i różne inne miejsca nawiązujące do naszej historii można oglądać od nieco innej strony. Warto z tego skorzystać, a także odwiedzić inne nasze miejscowości. Na pewno czasu zabraknie żeby zobaczyć wszystko. Jeżeli ktoś zobaczy 1/3 to może to uznać za sukces – zachęcał do udział w nocy muzeów Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: