Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (7/4/15)
- Burmistrz Cieszyna Alojzy Gamroth* wydał rozporządzenie, na mocy którego na Śląsku mogą pozostać tylko ci uchodźcy, którzy są zupełnie bez zarzutu pod względem państwowo-policyjnym i sanitarnym. Dodatkowo, muszą oni udowodnić, że posiadają środki w gotówce pozwalające na półroczne utrzymanie siebie oraz rodziny (lub przynależnych im osób). Wszystkich innych uchodźców należy natychmiast odtransportować.
Uciekinierzy polskiej narodowości lub wyznania mojżeszowego nie będą umieszczeni w obozach barakowych, lecz w poszczególnych gminach w Czechach. Oprócz wsparcia rządowego, otrzymają oni również opiekę od komitetów dla uchodźców. Jak czytamy w rozporządzeniu – opróżnienie Śląska z uchodźców, pozbawionych środków i podejrzanych, musi zostać wykonane w najkrótszym czasie.
Ogłoszenie umieszczono na tablicy przed urzędem gminnym. Zostało napisane pismem maszynowym na arkuszu papieru i tylko w języku niemieckim, mimo tego że jest ono przeznaczone dla uchodźców z Galicji, którzy w większości nie znają tej mowy.
- Dwustu rosyjskich oraz kilku niemieckich jeńców służących w armii rosyjskiej - jak informuje „Gwiazdka Cieszyńska” - będzie pracowało przy budowie drugiego toru na linii Orłowa-Bogumin. Te same siły tworzyły tor pomiędzy Trzyńcem, Bystrzycą a Jabłonkowem. Straż nad jeńcami powierzono oddziałowi 15. pułku węgierskiego pospolitego ruszenia.
- „Robotnik Śląski”: Minister spraw wewnętrznych mianował Franciszka Schoppka na prezydenta wojennego zakładu obrotu zbożem we Frysztacie. Śląsk wschodni reprezentować będą: minister dr Hans hr. Larisch-Mönnicha oraz Jerzy Kantor – przewodniczący 11. grupy stowarzyszenia górniczego.
- W czasie biedy i wojny, los może przynieść wielkie szczęście. Oczywiście, chodzi o los na loterii. „Gwiazdka Cieszyńska” informuje o ostatnim i głównym ciągnięciu trzeciej cesarsko-królewskiej loterii klasowej. W puli nagród znajduje się ponad 18 milionów koron. Najbardziej możliwą wygraną jest milion koron oraz ewentualna premia w wysokości 700 tys. koron. Losy szczęścia można nabyć w składnicy loterii Edwarda Feitzingera w Cieszynie, mieszczącej się przy ul. Stefanii 48. „Niech nikt nie omieszka spróbować szczęścia…”
- Karol Kożdoń zaprasza do teatru elektrycznego „Olympia” we Frysztacie. „Robotnik Śląski” podaje program na 17 i 18 kwietnia (sobota i niedziela): dokumenty - „Niemiecka wojenna marynarka na wodzie i lądzie” oraz „Tydzień wojenny Nr. 6”, komedie - „Piękna Nely” i „On umie sobie pomóc” oraz dramat „Zdradziecki nóż”. Szczególne miejsce w repertuarze zajmuje „bardzo interesujący dramat wielkomiejski” - „Ostatnia jej schadzka”.
* Gamroth, Alojzy (1852-1937): nauczyciel, burmistrz Cieszyna. Ur. w Cieszynie. Syn piekarza. Studia filozoficzne i fizyczno-matematyczne w Wiedniu (1873-1878). Nauczyciel w Morawskiej Ostrawie (od 1878) i Novym Jičínie (od 1891), dyrektor Wyższej Szkoły Realnej w Svitavach (Zwittau; 1895-1910). Burmistrz Cieszyna (1915-1920). Zm. w Bruntalu na Śląsku Opawskim.
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.