Praca zdalna również dla opiekuna osoby niepełnosprawnej?
Grupa opiekunów została dołączona w obecnej nowelizacji Kodeksu pracy. Pierwotnie, i to się nie zmienia, pracodawca miałby obowiązek zatwierdzić wniosek o pracę zdalną:
- pracowników wychowujących dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia,
- pracowników-rodziców dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkiej i nieodwracalnej niepełnosprawności albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu,
- pracowników-rodziców dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada, że praca zdalna mogłaby być częściowo lub całkowicie wykonywana w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym za każdym razem z pracodawcą. Tak więc pracodawca będzie musiał za każdym razem wyrazić zgodę na miejsce wykonywania pracy przez pracownika.
Nowelizacja podtrzymuje pierwotne założenie, że w sytuacji nadzwyczajnej pracodawca bez uzgadniania z pracownikiem może zlecić wykonywanie pracy zdalnie. Zwiększono także liczbę dni w roku, w które pracownik mógłby pracować zdalnie z 12 do 24 dni. Projekt zakłada także, że zarówno pracodawca, jak i pracownik będzie mógł wystąpić z wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy w trybie zdalnym.
Będziemy obserwować treść nowelizacji i na bieżąco przekażemy na naszych łamach więcej informacji jeżeli takie tylko się ukażą.
AK, mat. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.