Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Poznaj SOSW zanim powiesz ...

"Specjalka", "dycha" – takie sformułowania często padają pod adresem szkoły specjalnej. Rodzice chcąc przestraszyć swoje pociechy nieraz odnoszą się do sformułowania „jak nie będziesz się uczył to pójdziesz do specjalki”. Każdy, komu szkoła specjalna kojarzy się… powiedzmy źle, powinien pojechać i zobaczyć. Z pewnością szybko zmieni zdanie, bo takich nauczycieli i atmosfery pozazdrościć Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno - Wychowawczemu w Cieszynie może wielu.

Otwarci, życzliwi nauczyciele, uczniowie, którzy nie czują się gorsi od innych. Warto, żeby każdy, kogo dziecko jest w jakiś sposób upośledzone, miał taką placówkę w zasięgu. Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Cieszynie daje dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością  intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim szansę rozwoju na miarę indywidualnych możliwości, wykształcenia oraz możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych.

- Nasza szkoła oferuje szeroką gamę zajęć specjalistycznych i rewalidacyjnych w zakresie: arteterapii, biblioterapii, logopedii, bajkoterapii, gimnastyki korekcyjnej, technik multimedialnych, choreoterapii, alternatywnych metod komunikacji, terapii masach bezkształtnych, muzykoterapii, pomocy socjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej, rehabilitacyjnej – wylicza Bronisław Brachaczek nauczyciel informatyki.

- Szkoła specjalna? Nie nauczy go czytać ani liczyć - tak myśli niestety wielu, bo nigdy nie miało okazji zobaczyć w jaki sposób funkcjonuje SOSW. Społeczeństwo ciągle mało wie o funkcji i metodach pracy szkoły specjalnej, a rodzice z przykrością przyjmują informację o potrzebie umieszczenia dziecka w placówce kształcenia specjalnego. Niesłusznie też traktują tę decyzję jako pewnego rodzaju "dyskryminację".

To tutaj uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej zdobywają zawód, uczą się fachu kucharza, malarza - tapeciarza, cukiernika i piekarza. Młodsi kończą podstawówkę, gimnazjum i Szkołę Przysposabiającą do Pracy. Dla większości z tych dzieci to szansa na normalne życia, ale i rozwój talentów.  

- Nasi uczniowie biorą aktywny udział w życiu szkoły uczestnicząc między innymi w szkolnej Wigilijce, Andrzejkach, Mikołajkach, pasowaniu na ucznia i wielu, wielu innych imprezach. Reprezentują również szkołę w licznych konkursach i olimpiadach, uzyskując znakomite wyniki – podkreśla B. Brachaczek.

Niestety w niektórych przypadkach dzieci i młodzież do Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Cieszynie trafia z opóźnieniem. - Bywa i tak – przyznaje nauczycielka SOSW – Tak było w przypadku ucznia – szóstoklasisty, który przeszedł do nas z tzw. „normalnej szkoły” nie umiejąc jeszcze pisać i czytać. Zagadką jest w jaki sposób udało mu się zaliczać kolejne klasy.

Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Cieszynie to miejsce niezwykłe. - Uczniowie mają tu możliwość doświadczania, działania i przeżywania. Rozwijają swoje zainteresowania i zdolności. Może gdzie indziej nie byłyby zauważone, może ktoś nie doceniłby ich talentu, zepchnąłby na dalszy plan, ale nie tutaj. W SOSW mają swoje miejsce, zdobywają nowe doświadczenia, nie czują się gorsze i nie są wytykane palcami. Grają główne role, biorą udział z konkursach, mają swoich przyjaciół, ale przede wszystkim są szczęśliwe - potwierdzają zgodnie nauczyciele. 

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: