Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Powrót do Ziemi Obiecanej

Wielkimi krokami zbliża się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Już jutro (12.10) w Cieszynie rozpocznie się projekt „Cieszyn 1918. Powrót do Ziemi Obiecanej”, który w magiczny sposób przeniesie nas do tamtych czasów.

Warto zaznaczyć, iż wydarzenie jest kontynujacją ubiegłorocznego cyklu „Cieszyn 1918. Polski my naród, polski lud”. Jak zapewniają organizatorzy, którymi są w tym roku Książnica Cieszyńska, Stowarzyszenie Wszechnica oraz Zamek Cieszyn: o ile w zeszłorocznej edycji skupiono się na przełomowym okresie od października 1918 do stycznia 1919 r., w trakcie którego polska większość na Śląsku Cieszyńskim zrealizowała ideę prawa do samostanowienia [...], tak teraz moment powstania Rady stał się punktem wyjścia do przedstawienia dziejów przyznanego Polsce obszaru Śląska Cieszyńskiego w okresie istnienia niepodległej Rzeczpospolitej, do 1939 r.

Otwarcie pierwszej wystawy pt. Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918 odbędzie się już jutro (12.10) o 12:45 w Sali Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Zobaczyć będzie można fotografie z tamtych czasów, które zostały powiększone do formatu 1:1, aby można było się wczuć w przedstawione wydarzenia.

Kolejnym elementem projektu będzie wernisaż wystawy "Gospodarze. Cieszyńscy przedsiębiorcy w pierwszych latach Niepodległej", który będzie mieć miejsce w środę, 17 października o 17:00 w Oranżerii Zamku Cieszyn. Co nieco dowiedzieć się będzie można o działalności takich firm jak Olza, Polkap czy Celma, których działalność miała niebagatelny wpływ na niepodległość młodego państwa polskiego.

Trzecia duża wystawa to "Ziemia Obiecana. Śląsk Cieszyński w II Rzeczypospolitej 1920-1939". Jej otwarcie będzie mieć miejsce 19 października 2018 r. o godz. 16.00 w Galerii Książnicy Cieszyńskiej. Jej celem jest prezentacja całokształtu procesów integracji regionu z pozostałymi ziemiami odrodzonej Rzeczpospolitej oraz próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak w tym czasie zmieniło się życie mieszkańców wschodniej części Śląska Cieszyńskiego - twierdzą organizatorzy.

To jednak nie wszystko. Zapowiedziano także prezentację książki "Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości" czy też debatę dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. "Ze współczesnych problemów patriotyzmu". Wszystkie szczegóły dotyczące projektu można znaleźć tutaj.

Nad wydarzeniami objęliśmy patronat medialny.

Rogers / mat. pras. organizatorów

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją