Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomnik się sypie, będzie nowy?

Przy skrzyżowaniu ulic Targowej i Mickiewicza w Skoczowie stoi pomnik ''Poległym za Polskość Śląska''. To właśnie tam w święta państwowe poczty sztandarowe i władze samorządowe składają kwiaty i czczą pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Niestety do kolejnego narodowego święta pomnik może nie doczekać. Jest w fatalnym stanie budowlanym.W Skoczowie debatują więc nad tym gdzie i przy jakim pomniku, będą składane kwiaty ku czci narodowych bohaterów w przyszłości.

O rozwiązaniu problemu pomnika w Skoczowie debatuje się od dawna. – Już podczas ostatniej ekspertyzy budowlanej proponowałam radnym-  remont, rozbiórkę, czy przeniesienie pomnika. Wtedy rada przesunęła tę decyzję w czasie. Teraz radni muszą zdecydować co dalej, ponieważ nadzór budowlany wydał decyzję, wedle której jesteśmy zobowiązani do rozbiórki lub modernizacji obiektu – mówi Janina Żagan, burmistrz Skoczowa. 


Od lat mówi się też w mieście, że na skrzyżowaniu przy którym stoi pomnik przydałoby się rondo. I ten pomysł przy zmianach chcą też zrealizować władze.  – Trzeba tę sytuację zmienić bez względu na to jaki pomnik tu stanie – dodaje Janina Żagan.


A propozycji jest kilka. Radni mogą zgodzić się na modernizację istniejącego pomnika i wydać zgodę na jego modernizację – szacowany koszt to 700 tys. zł. Mogą też na miejscu starego postawić odnowiony pomnik – „Naszym Bohaterom”, zniszczony przez Niemców w 1939 roku. Koszt jest siedmiokrotnie, niższy jak szacują w ratuszu.


Monument z orłem miał pierwotnie stanąć na ul. Cieszyńskiej, przy Starym Cmentarzu. W 1924 roku wmurowano tam nawet kamień węgielny, jednak ostatecznie pomnik został wybudowany na miejscu obecnego: „Poległym za Polskość Śląska”, który wzniesiono 22 lata po zniszczeniu przez Niemców we wrześniu 1939 roku.


Władze zastanawiają się też nad wykorzystaniem płaskorzeźby z obecnego pomnika w przestrzeni publicznej, czy zmiany miejsca uczczenia pamięci w ogóle i przeniesienia okolicznościowego monumentu np. do Parku im. P. Tendery.


Możliwości jest wiele. – Oba pomniki mają tak bogatą dokumentację, że z powodzeniem można je odtworzyć w pierwotnej postaci. Pomnik –„Naszym Bohaterom”  ma nawet zachowane tabliczki, które były umieszczone na nowym monumencie, możemy je wykorzystać odtwarzając pomnik – dodaje Janina Żagan.


W ratuszu decyzja co do sprawy pomnika, zostanie podjęta po analizie przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika. – Chcemy zasięgnąć opinii ekspertów – historyków i znawców tematu. Dlatego też zaprosimy do dyskusji takie osoby, które pomogą w podjęciu decyzji dotyczącej miejsca pamięci w Skoczowie – stwierdza Dariusz Heczko, naczelnik Wydziału Obywatelskiego Urzędu Miejskiego w Skoczowie. Obrady komitetu już niebawem.


Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: