Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Polski Alarm Smogowy o sezonie grzewczym i normach jakości wegla

Zmiany, dotyczące norm jakości węgla wciąż budzą kontrowersje. Ministerstwo Energii ostatecznie zdecydowało się na wprowadzenie zakazu sprzedaży odpadów kopalnianych i najgorszej jakości miałów węglowych, jednak zakaz wejdzie w życie dopiero 30 czerwca 2020 roku. W związku z tym głos zabrały Alarmy Smogowe, w tym również Ustroński Alarm Smogowy.

Przedstawicielom Alarmów smogowych nie odpowiada, że najgorszej jakości paliwami stałymi będzie można palić jeszcze przez dwa sezony grzewcze. Biorąc pod uwagę smog, który istotnym problemem jest również w rejonie Śląska Cieszyńskiego, faktycznie należy zastanowić się, co wkładamy do pieca. - Ministerstwo Energii poczyniło ustępstwo na rzecz zdrowia publicznego, przyznając, że normy jakości węgla są w Polsce niezbędne i decydując się na wyeliminowanie z rynku odpadu węglowego – mułów, flotów oraz najgorszych miałów węglowych (…) niestety aż do 30 czerwca 2020 r. kopalnie, bez żadnych ograniczeń, będą mogły sprzedawać do domów zawilgocony i zasiarczony miał, którego połowę stanowi niepalny odpad i woda – informuje Polski Alarm Smogowy.

Zaopatrując się na kolejny sezon grzewczy, warto zwrócić uwagę na jakość kupowanego węgla. Odpad węglowy, chociaż zdecydowanie tańszy i wciąż w Polsce dostępny, w rzeczywistości jest zdecydowanie mniej energetyczny, a co za tym idzie mniej wydajny, niż droższy węgiel, lepszej jakości. Warto również zainteresować się dofinansowaniami wymiany kotłów lub źródeł ciepła – te nowe są jednocześnie ekologiczne i bardziej wydajne. - Wbrew postulatom nie wprowadzono również klasyfikacji węgla, która ułatwiłaby dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich. Kotły 5. klasy wymagają odpowiedniej jakości paliwa, aby spełniać normy dotyczące emisji zanieczyszczeń. Zaproponowane przez Ministra Energii parametry węgla (tzw. ekogroszku) nie pozwalają na osiągnięcie tych norm. Tak więc realny poziom zanieczyszczeń emitowany z tego typu kotłów, będzie różnić się od poziomu emisji osiąganego w laboratorium, gdzie kotły certyfikuje się na skrupulatnie dobranych próbkach węgla o bardzo wysokiej jakości – tłumaczy PAS.

Należy również pamiętać (o czym każdego roku przypomina Alarm Smogowy), że do pieca należy wrzucać tylko i wyłącznie paliwa do tego przeznaczone. Każdego roku prowadzone są akcje społeczne, które mają uświadomić, jak szkodliwe jest palenie śmieci. Przez palenie tworzyw sztucznych (takich, jak chociażby worek, w którym znajdują się domowe odpady) uwalniają się substancje rakotwórcze. Oprócz nowotworu pojawia się również ryzyko wystąpienia problemów z układem oddechowym, czy też układem krążenia.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-08 08:12:34
john: Jak tona węgla będzie kosztowała 400 a nie 900 złotych to ludzie przestaną palić mułem ,flotem i śmieciami. Zamiast opowiadać bajki o jakości paliw stałych lepiej powiedzcie ile z naszych podatków idzie na kopalnie i dlaczego przez te kopalnie prąd ma iść o 40 procent do góry.
2018-10-08 10:07:36
utopiec: Z węglem to tak jak z płodami rolnymi. Najwięcej zarabiają pośrednicy. Bez nich węgiel byłby tańszy o połowę.
2018-10-08 10:28:49
alouette: I masz rację Utopiec, ale pośrednicy też muszą z czegoś żyć. Choć koszty pośrednictwa często są zawyżone.
2018-10-08 11:36:38
utopiec: A pośrednik nie może się przekwalifikować?
2018-10-08 12:52:43
alouette: Tylko kto będzie przywoził ten węgiel do domów...
2018-10-08 14:35:10
utopiec: Miałem na myśli takich pośredników, którzy nawet nie wiedzą jak wygląda węgiel, ale na nim zarabiają.
2018-10-08 16:20:00
marian1951: Utopiec i Aloette zero rozeznania w temacie. Sprawdźcie ile kosztuje węgiel w kopalni dla odbiorców indywidualnych , doliczcie koszty transportu / wywrota ok.500 zł/ i wyjdzie tyle samo co na składzie. Z tym, że z kopalni wiesz co kupujesz i ile masz na fakturze. Właściciele składów mają upusty i na tym zarabiają legalnie. I tyle w tym temacie.
2018-10-08 17:05:26
bronek91: Cena opału zgodnie z interesem spekulantów musi być maksymalnie wysoka a z drugiej strony należy wszelkiej maści szaraczków pozbawić dostępu do alternatywnych tańszych źródeł ciepła. oczywiście wszystko jedynie pod płaszczykiem ochrony przyrody, smogu, zdrowia dzieci niepoczętych itd. Opał jest doskonałym narzędziem pozbywania obywateli możliwości odkładania oszczędności. Warunki klimatyczne zmuszają do określonych czynności a kto nie ma, zawsze może wziąć kredyt tak zwany kredyt ekologiczny. Co już bankster nie wymyśli....
2018-10-08 17:09:24
bronek91: alouette: Kto będzie przywoził? Ten sam co już w tej chwili w Uberze rozwozi żywność, czyli Pan Pakistańczyk.
2018-10-08 17:52:26
krokusik: Sprawa jest bardzo prosta. Zamiast dotować wymianę kotłów i termomodernizację, to niech "państwo" zacznie dotować węgiel. Wszyscy wiemy, że najbardziej smrodzą stare domy. Czasami mieszkają w nich starsi ubodzy ludzie, lub nieudaczniki społeczne. Docieplenie i wymiana kotłów w takich domach nie ma sensu. Jedyne wyjście to tańszy węgiel - konkurujący z flotem.
2018-10-08 17:55:01
krokusik: Żeby było jasne: Dotować węgiel - miałem na myśli zwrot części ceny węgla po przedstawieniu faktury przez osoby indywidualne.
2018-10-08 17:56:21
Herr Flick: Handel detaliczny na kopalniach i problem z głowy:) Cena istotnie zawyżona przez pośredników.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: