Policyjne ''łapanki'' w Chybiu?
W porządku obrad wtorkowej (10.03) sesji Rady Gminy Chybie pojawiła się informacja dotycząca bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej za rok 2014. Jako pierwszy, głos zabrał Komendant Oddziału Gminnego Straży Pożarnej w Chybiu, Władysław Kajstura. Komendant skrótowo przedstawił najważniejsze informacje związane ze stanem ochrony przeciwpożarowej w Gminie Chybie. Na terenie Gminy Chybie znajdują się 4 jednostki terenowe posiadające samochody pożarnicze ciężkie, średnie i lekki. Do wyjazdów mamy 99 członków. Młodych adeptów mamy 75. Dofinansowanie jednostek z KSRG wyniosło średnio 6 tys. zł – mówił Kajstura.
W informacji przedstawionej przez Komendanta Straży Pożarnej w Chybiu znalazł się wykaz zakupów dla OSP, informacja o szkoleniach w jednostkach, ćwiczeniach, zawodach sportowo-pożarniczych, jak również kontrolach jednostek.
Z kolei informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Chybie za rok 2014 przedstawił Komendant Komisariatu Policji w Strumieniu, Rafał Machaczka. Komendant podkreślał, iż rok 2014 był rokiem dobrym pod względem bezpieczeństwa. W informacji przedstawionej radnym wykazano, iż w 2014 roku Komisariat Policji w Strumieniu wszczął 323 postępowania przygotowawcze. Liczba ta jest mniejsza o blisko 100 postępowań w stosunku do roku 2013. W 2014 roku w Chybiu zaobserwowano jednak wzrost kradzieży mienia, odnotowano 26 takich przypadków.
Komendant Policji wskazał również na 1800 ujawnionych wykroczeń na terenie działania Komisariatu Policji w Strumieniu. W roku 2014 odnotowano 2968 interwencji policyjnych. Z tego 895 w Gminie Chybie. Statystycznie najwięcej interweniowano w lipcu, maju i czerwcu, zaś najmniej w styczniu, grudniu i lutym. W Gminie Chybie do wykroczeń najczęściej dochodziło na ulicach: Bielskiej, Dworcowej, Cieszyńskiej, Wyzwolenia i Sportowej. W przypadku zagrożeń w ruchu drogowym w Gminie Chybie w 2014 roku odnotowano 23 kolizje drogowe.
Jak czytamy w przedstawiony dokumencie przez Komendanta Rafała Machaczka, w całym 2014 roku wszczęto 8 postępowań w sprawach narkomanii, w których ustalono 10 podejrzanych, w tym dwóch nieletnich. Zabezpieczono narkotyki o łącznej wadze 20g marihuany oraz 2g amfetaminy. Jak podkreśla Komendant zdecydowana większość zdarzeń miała miejsce na terenie gminy Chybie.
Po wysłuchaniu informacji na temat bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej wśród radnych rozwinął się temat kontroli kierowców przez policję. Radny Janusz Waleczek zwrócił uwagę, iż w Gminie Chybie kontrole te są zbyt uciążliwe dla mieszkańców ze względu na ich częstotliwość. Dla mnie to są „łapanki”. Uważam, iż takich kontroli jest w naszej Gminie zdecydowanie za dużo. Przeprowadzane są w bardzo wczesnych porach, wtedy kiedy ludzie śpieszą się do pracy. Policja jest od pilnowania, a nie wyżywania się w ten sposób na społeczeństwie – podkreślał Radny.
Głos w tej sprawie zabrał Komendant. Nie mogę się z tym zgodzić. W tym czasie kiedy ludzie śpieszą się do pracy, wiele dzieci chodzi również do szkoły. To nie są łapanki, a walka z nietrzeźwymi kierowcami, która na pewno będzie kontynuowana. Wydaje mi się, że nie ma znaczenia, kiedy kontrola jest przeprowadzana, a badanie trzeźwości trwa zaledwie parę sekund – podkreślał Komendant.
Zdania w tej sprawie były podzielone, a tym samym rozgorzała dyskusja. Ostatecznie jednak przewodniczący Rady Mirosław Wardas przerwał rozmowę na temat kontroli i trzeźwości kierowców przechodząc do kolejnych punktów porządku obrad.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
