Policja ostrzega: Uważajmy na alkohol niewiadomego pochodzenia
Kupując alkohol niewiadomego pochodzenia wystawiamy na próbę nasze zdrowie, a nawet życie. W ubiegłym roku na terenie województwa śląskiego i opolskiego (dane pochodzące z Instytutu Medycyny Pracy) alkoholem niewiadomego pochodzenia zatruło się 37 osób, z czego większość przypadków zakończyła się, niestety, śmiercią. Przeważająca ilość zatruć spowodowana była spożyciem m.in. alkoholu metylowego oraz produktów chemicznych nieprzeznaczonych do konsumpcji, które są składnikami np. płynów do spryskiwaczy, odmrażaczy do szyb, rozpuszczalników czy denaturatu.
Metanol jest silną trucizną. Wdychanie jego oparów lub wypicie kilkunastu gramów może prowadzić do ślepoty, a nawet śmierci. W ostatnich latach pojawiły się płyny do spryskiwaczy samochodowych, które zawierały znaczne ilości metanolu. Produkty te często były przyczyną zatruć u osób, które zdecydowały się na jego spożycie.
W celu ograniczenia dostępu do tego rodzaju alkoholu od 4 stycznia 2014 r. obowiązuje zakaz sprzedaży niektórych wyrobów zawierających metanol w stężeniach powyżej 3%.Wśród nich są właśnie zimowe płyny do spryskiwaczy szyb samochodowych i mieszaniny denaturatu z metanolem. Naruszenie tego zakazu może skutkować karą do 2 lat więzienia.
Dodatkowo pamiętajmy, że kupując alkohol bez polskich znaków akcyzowych również postępujemy niezgodnie z obowiązującym prawem, gdyż nie tylko sprzedający tego typu asortyment, ale także kupujący, w świetle obowiązujących przepisów, popełnia wykroczenie lub nawet przestępstwo.
Informujemy także, iż Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach oferuje wykonanie kompleksowego badania alkoholu. Po szczegółowe informacje kliknij TUTAJ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.