Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pojazdy hybrydowe - prelekcja dra Papugi

W poniedziałek (27.11) na terenie OCKiR w Cieszynie odbył się wykład dotyczący pojazdów hybrydowych. W ramach spotkań sekcji nauki i techniki na cieszyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku dr Tadeusz Papuga przybliżył zasadę działania napędu hybrydowego oraz omówił jego wady i zalety. Widownia było koedukacyjna, chociaż to panowie zdecydowanie aktywniej uczestniczyli w dyskusji.

- Napęd hybrydowy jest nowoczesnym rozwiązaniem, które pomaga zredukować koszty eksploatacji pojazdu oraz negatywny wpływ na środowisko naturalne, niestety oszczędności w spalaniu bardzo często odbywają się kosztem wytrzymałości silnika. Przykładowo w niektórych samochodach w celu redukcji tarcia stosowano zamiast oleju 10w40 olej 0w40, co prowadziło do zdecydowanie szybszego zniszczenia tłoków – mówił w czasie spotkania dr Papuga.

Prelegent przybliżył również typy pojazdów, w przypadku których napęd hybrydowy jest szczególnie wskazany. Jak się okazuje, najlepiej ten typ zasilania sprawdza się w przypadku pojazdów, które często się zatrzymują i ruszają. Nie dotyczy to jednak tylko i wyłącznie samochodów osobowych poruszających się rejonie centrów miast. W rzeczywistości napęd ten ma szansę doskonale sprawdzić się w przypadku śmieciarek czy autobusów.

Jak wspominał dr Papuga, trwają właśnie próby wdrożenia napędu hybrydowego do autobusów miejskich, jednocześnie uświadamiając słuchaczy, że nie będzie w tym nic szczególnie innowacyjnego. W rzeczywistości bowiem producenci autobusów będą bazować na silnikach kupowanych od firm z doświadczeniem, sami jednak zajmą się konstrukcją pojazdu. Z pewnością gdy rozwiązanie to wejdzie w życie, komunikacja miejska będzie jeszcze bardziej ekolologiczna niż dotychczas.

 

 


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-28 19:31:18
OWCZARZY1: GDZIE W CIESZYNIE BĘDĄ SŁUPKI DO DARMOWEGO ZASILANIA Z MIEJSCEM PARKINGOWYM ??? TAK JAK TO JEST NA ŚWIECIE
2017-11-28 19:46:11
Przepierón: Jak ciucholandy w galerii STELA splajtują to jóm przerobióm na parking wielopoziomowy i każdy parking bydzie mioł stacje ładowania pojazdu ino to nie bydzie darmowe. Hahaha <br /><br />Produkują gówna typu \&quot;napęd hybrydowy\&quot;, \&quot;start stop system\&quot; i przidzie gupi co to kupi - bydzie typu rod.
2017-11-29 11:48:39
efelinqa: Pieruna na zdjęciach widać że połowa słuchaczy spała :) \&quot;wykład\&quot; dziadka musiał być merytorycznie nudny
2017-11-29 14:30:48
krolik bugs: Siedza jak na lewackim kazaniu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: