Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pierwszy raz na Moście Wolności

Tradycyjnie 3 września w Cieszynie odbyły się transgraniczne uroczystości związane z kultem św. Melchiora Grodzieckiego. Było to spotkanie diecezji bielsko-żywieckiej i ostrawsko-opawskiej.

W rodzinnym mieście męczennika z XVII wieku sprawowana była Msza św. w cieszyńskiej świątyni pod przewodnictwem bp. Romana Pindla, a biskup ostrawsko-opawski Martin David zwrócił w kazaniu uwagę, że  - męczennicy koszyccy dają nam świadectwo wiary przepojonej miłością, która nie zna granic -  Niedzielna procesja i liturgia były okazją do wspólnej modlitwy ponad granicami o pokój i pojednanie.
Ulicami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna przeszła transgraniczna, barwna procesja z relikwiami św. Melchiora Grodzieckiego. Uczestniczyli w niej m.in. biskupi, księża, diakoni, klerycy, siostry zakonne, nadzwyczajni szafarze, przedstawiciele władz samorządowych, a także górale i Żywiecka Asysta.

Polscy i czescy uczestnicy wydarzenia po raz pierwszy w historii transgranicznych uroczystości religijnych spotkali się nie na remontowanym obecnie moście Przyjaźni, lecz na moście Wolności na Olzie.
Tam połączona  polsko-czeska procesja udała się do kościoła w Cieszynie, gdzie koncelebrowana była uroczysta Msza św. z udziałem także biskupa pomocniczego Piotra Gregera i pochodzącego z Cieszyna biskupa środkowoafrykańskiej diecezji Kaga-Bandoro Tadeusza Kusego OFM.
Ważnym elementem obchodów była modlitwa o pokój i pojednanie między narodami oraz zażegnanie konfliktów. Wezwał do niej biskup Roman Pindel. W swojej wypowiedzi wspomniał także zmarłego 17 lutego 2022 r. biskupa diecezji ostrawsko-opawskiej Františka Václava Lobkowicza, który wielokrotnie przemawiał w cieszyńskiej świątyni po czesku i po polsku podczas różnych uroczystości. Był pierwszym ordynariuszem tej diecezji, utworzonej przez św. Jana Pawła II w 1996 roku.

W kazaniu bp David zauważył, że żaden z męczenników koszyckich – ani Melchior Grodziecki, ani Stefan Pongracz, ani Mark Križ – nie byli z Koszyc. Jak dodał, przekonali się oni wszyscy, że prawdziwa wiara pojawia się wtedy, kiedy człowiek w imię miłości składa ofiarę z siebie.
 - Oni zawsze dają nam świadectwo wiary przepojonej miłością, która nie zna granic i wszyscy trzej umierają daleko od swoich domów. Żaden z nich nie pochodził z Koszyc. Nazywamy ich koszyckimi męczennikami tylko dlatego, że zginęli w Koszycach – zauważył i dodał, że Koszyce dla żadnego z nich nie były domem. -Oni znaleźli prawdziwy dom w Kościele, w Chrystusie – zapewnił.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz nabożeństwem ku czci św. Melchiora Grodzieckiego w sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej przy parafii św. Marii Magdaleny. Biskupi Roman Pindel i Piotr Greger modlili się w kaplicy św. Melchiora.

Melchior Grodziecki urodził się w Cieszynie w 1584 r. Ukończył jezuickie kolegium w Wiedniu, a następnie wstąpił do nowicjatu w Brnie. W 1614 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był duszpasterzem w Pradze i niedalekiej wsi Kopanina. Po wypędzeniu jezuitów z Czech w 1618 r. wyruszył na Węgry. Po krótkim pobycie w Brnie znalazł się w 1619 r. w Homonnie, skąd w tym samym roku udał się do Koszyc jako kapelan wojskowy. Tam we wrześniu 1619 roku – wraz z dwoma innymi kapłanami – Chorwatem Markiem Kriżem i Węgrem Stefanem Pongraczem – dostał się w ręce żołnierzy Betlena Gabora, księcia Siedmiogrodu. Po okrutnych torturach, połączonych z próbami nakłonienia do rezygnacji z wiary katolickiej, wszyscy trzej kapłani zostali zamordowani, a ich zwłoki zbezczeszczono.

 

KOD/mat.pras.

 

fot. diecezja.bielsko.pl

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-05 09:38:59
aleks.: Brawo dla Cieszyna polskiego i czeskiego
2023-09-05 11:34:46
krzysztof  mm: no ożeż ty *****... tu jeszcze dziadów sakramenckich brakowało, na moście otwartym dzięki UE i Schengen ta wprost anty-unijna banda pazernych hipokrytów i pisich przekupnych pachołków - wstyd, chociaż dla nich to słowo nic nie znaczy bo już dawno diabłu i mamonie swój honor i godność sprzedali
2023-09-05 11:57:55
aleks.: @ -09-05 11:34:46 krzysztof mm. : Milcz głupi chamie !!
2023-09-05 14:16:10
AntyklerForte+: Pochwalony. Nikt się ich o zdanie nie pytał, ale oni dobrze wiedzą za co miliardy co roku od kaczej władzy biorą i już wpierdzielają się z aborcją w sam środek kampanii wyborczej. Polscy biskupi. Wojtyłowa spuścizna. Nasze narodowe nieszczęście. Pindel z obstawą niech siedzi w pałacu z Rakoczym i śliwowicę niech razem popijają, i niech spróbują choć raz ze zrozumieniem ewangelie przeczytać zamiast swym widokiem cieszyniakom humor psuć w taki piękny dzień. Bóg zapłać za uwagę. Z panem Bogiem.
2023-09-05 15:41:49
zolza: "Religia zaczęła się, kiedy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca." Mark Twain.
2023-09-05 20:42:58
Oko: Bal u Rafała
2023-09-06 06:29:33
AntyklerForte+: i przy okazji ostrzeżenie: najnowszy film Agnieszki Holland "Zielona granica" absolutnie NIE dla Prawdziwych Polaków Patriotów Katolików ! ! ! dla elektoratu PiS jedynie jako POKUTA za najcięższe przeciw świętemu Kościołowi występki ! ! !
2023-09-06 15:50:50
Ruben: Przynajmniej Czesi mają się z czego śmiać...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: