Pieniadze czekają na beneficjenta
- W nazwie Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 pojawia się wprawdzie 2013 rok, niemniej środki z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Těšínské Slezsko-Śląsk Cieszyński będą do podziału również w 2014 roku - zapewnia menedżer projektów czeskiej części euroregionu z siedzibą w Czeskim Cieszynie, Šárka Sikorová. Jak dodaje, zarówno w bieżącym roku, jak i w kolejnych latach, wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane w dwóch terminach - marcowym i wrześniowym. - Najbliższy termin składania projektów upływa 16 marca br. Rozpatrzone zostaną w czerwcu - precyzuje Sikorová.
Kto z nich korzysta? - Najczęściej wnioskodawcami są miasta i gminy lub ich stowarzyszenia, a także przedstawiciele szkół podstawowych oraz średnich, stowarzyszeń obywatelskich, klubów sportowych itp. - wymienia menedżer projektów. Jako przykłady konkretnych inwestycji, które powstały dzięki dofinansowaniu z Funduszu Mikroprojektów, mogą posłużyć m.in. drewniane stoiska w Bystrzycy, które zostały wybudowane w ramach imprezy folklorystycznej realizowanej wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Goleszowie, wiata dla 30 osób oraz system drogowskazów na Trójstyku, zadaszone podium obok Domu PZKO w Lesznej Dolnej będące efektem czesko-polskich spotkań artystycznych z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jasienicy czy zmodernizowany Dom PZKO w Sibicy w ramach tychże spotkań. W rzeczywistości jest ich jednak o wiele więcej.
O to, czy gra jest warta świeczki, zapytaliśmy prezes sibickiego MK PZKO Irenę Kołek. - Przygotowanie projektu, załatwienie formalności w różnych instytucjach i urzędach zajęło nam rok - od sierpnia 2010 roku do lipca 2011. Właściwe prace budowlane trwały już potem tylko trzy miesiące, a uroczyste otwarcie nastąpiło 1 października - przypomina prezes. Koło uzyskało na ten cel 17 100 euro. - Na tę sumę musieliśmy zaciągnąć kredyt bankowy. Obecnie trwa kontrola wszystkich dokumentów w siedzibie euroregionu, po czym zostaną one przekazane do Ołomuńca. Po pomyślnej akceptacji dotacja zostanie przekazana na nasze konto i wtedy będziemy mogli spłacić zaciągnięty kredyt - wyjaśnia I. Kołek. Z tym, że 3127 euro (15 proc. ogólnej sumy) sibickie MK PZKO musiało wyłożyć z własnych środków. - Na pewno było warto. Mamy 17 nowych okien, nowe drzwi wejściowe i nową podłogę w dużej sali. Została też przeprowadzona hydroizolacja murów oraz konserwacja dachu. Teraz w Domu PZKO możemy urządzać wszystkie imprezy naszego Koła, imprezy dla dzieci miejscowej polskiej szkoły i przedszkola, swoje własne imprezy organizują tu zaprzyjaźnione organizacje oraz osoby prywatne - cieszy się prezes.
W Łomnej Dolnej z Funduszu Mikroprojektów zorganizowano w 2008 roku wspólnie z partnerskim Miejskim Ośrodkiem Kultury w Jastrzębiu-Zdroju I Euroregionalny Jarmark. W ramach przygotowań do imprezy powstało odpowiednie zaplecze w postaci stoisk, podium, ogrodzenia oraz bramy wejściowej, co zostało dofinansowane sumą niespełna 14 400 euro. - Dzięki imprezie, która w tym roku będzie miała już swoją piątą edycję, nasza gmina wspólnie żyje, włącza się we wspólną organizację i wspólnie się bawi. Mamy nasze łomniańskie muzeum oraz warunki do organizowania imprez plenerowych takich, jak jarmarki czy festyny. Przygotowując projekt, nie spodziewałam się aż takich efektów - przekonuje wójt Renata Pavlinová.
Według informacji, jakie uzyskaliśmy od Šárki Sikorovej, na dzień dzisiejszy z ogólnej sumy 2 110 550 euro przeznaczonych dla czeskich wnioskodawców wykorzystano ok. 60 proc. Do podziału pozostaje więc jeszcze 40 proc., czyli 824 851 euro.
Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.