Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pediatria – kierunek likwidacja

Szpital Śląski w Cieszynie przesłał do wojewody śląskiego, a także Narodowego Funduszu Zdrowia informację o zamiarze likwidacji od 1 lipca oddziału pediatrycznego.

 

Brak lekarzy

To efekt braku kadry medycznej. Placówka od początku roku poszukiwała specjalistów, aby zabezpieczyć pracę oddziału. – Nie udało się skompletować zespołu. Żaden lekarz nie zgłosił się do pracy. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć tego oddziału.wyjaśniła Ewa Herman, rzecznik prasowa Szpitala Śląskiego.

 Rzecznik dodała, że placówka nie mogła kolejny raz zwiesić na trzy miesiące pracy oddziału, ponieważ obowiązujące przepisy pozwalają na takie działanie tylko przez pół roku. Prace oddziału pediatrycznego zawieszono 1 stycznia br.

Jednocześnie do zarządu powiatu cieszyńskiego, który jest organem założycielskim dla Szpitala Śląskiego, skierowano wniosek w sprawie podjęcia uchwały o likwidacji z dniem 1 lipca 2023 oddziału pediatrycznego. Decyzji jeszcze nie ma. Prawdopodobnie rada powiatu zajmie się ta kwestią na najbliższej sesji.

Szukali specjalistów

Ewa Herman wyjaśniła również jakie działania czynił Szpital Śląski w Cieszynie, aby nie doszło do likwidacji oddziału pediatrycznego. - W ciągu ostatnich miesięcy zamieszczano ogłoszenia m.in. : na stronie Szpitala, w Gazecie Lekarskiej, w portalu Kompendium.24pl, Beskidzkiej Izbie Lekarskiej, apelowano także do mediów - w odpowiedzi na zapytania dotyczące przyczyn " zawieszenia " działalności oddziału  - o pomoc w pozyskaniu kadry lekarskiej przez rozpowszechnianie informacji  o braku obsady dyżurów lekarskich w oddziale, (..) apelowano do lekarzy o zgłaszanie chęci zatrudnienia w naszym szpitalu w tym celu. – powiedziała rzecznik.

Dodatkowo dyrektor ZZOZ w Cieszynie zwracał się do Okręgowych Izb Lekarskich w Bielsku-Białej, Katowicach, Opolu oraz Częstochowie o pomoc w pozyskaniu lekarzy.

Dyrektor również prowadził bezpośrednie rozmowy z lekarzami, zachęcając do objęcia dyżurów. - Niestety wszystkie te działania zmierzające do pozyskaniu lekarzy-pediatrów nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. - przyznała rzecznik.

Nikogo nie zwolniono

Ewa Herman wyjaśniła, że w oddziale zatrudniano 22 pracowników, w tym 7 lekarzy i 15 pielęgniarek. - Lekarzom nie wypowiedziano umów, to lekarze złożyli wypowiedzenie, co skutkowało zawieszeniem działalności pediatrii; pięć pielęgniarek zatrudnionych na umowy o pracę  zostało oddelegowanych do pracy na innych oddziałach, z pielęgniarkami, które udzielały świadczeń w ramach umów cywilnoprawnych na dyżury, umowy zostały rozwiązane. wyjaśniła.

Podkreśliła, że likwidacja oddziału nie pociągnie za sobą zwolnień zatrudnionych pracowników.

Jest nadzieja

Rzecznik Szpitala Śląskiego zapewniła, że sytuacja nie jest nieodwracalna. Jeżeli tylko znajdą się lekarze i będzie wola świadczenia usług w ramach oddziału pediatrycznego, to niewątpliwie złożymy wniosek do NFZ o zawarcie umowy na takie leczenie. powiedziała.

Brak oddziału pediatrycznego w Cieszynie sprawia, że mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego muszą jeździć m.in. do Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

W marcu z apelem do starosty powiatu cieszyńskiego, wojewody śląskiego, marszałka województwa cieszyńskiego o wznowienie pracy oddziału pediatrycznego, zwrócili się skoczowscy radni.

30 maja br. na sesji rady powiatu cieszyńskiego Łucja Michałek-Chudecka, wójt Istebnej, stwierdziła, że powiat cieszyński nie realizuje zadania własnego […] w zakresie ochrony zdrowia najmłodszych mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Wójt  podkreśliła jednocześnie, że wśród 178 tys. mieszkańców regionu, ponad 33 tys. to dzieci.

Wójt zaapelowała jednocześnie o podjęcie skutecznych działań w celu jak najszybszego otwarcia oddziału pediatrycznego w Szpitalu Cieszyńskim.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-06-02 19:28:46
KrzysztofT: Najlepiej w Polin wychodzi likwidacja wszystkiego, co potrzebne ludziom do życia, by za kilka lat ładować niebotyczne pieniądze by to odbudować. Ale co tam. Przynajmniej ruskie bomby nie spadają.
2023-06-02 19:48:49
Artur_z_bažin: po 8 latach rządów PiS Polska jest jak drewniana buda zżarta przez termity, zaczyna się sypać - to było 8 lat bezczelnego złodziejstwa, aroganckich kłamstw, nieposkromionej pazerności, pychy, buty, kolesiostwa, nepotyzmu, zakłamania - wszystko co najgorsze skupiło się w kręgu władzy PiS, od centrali na Nowogrodzkiej po lokalnych partyjnych przydupasów pousadzanych przez partię przy budżetowych korytach
2023-06-02 20:19:45
Artur_z_bažin: kiedy zaczynał się ten pisi burdel od demolki stadnin koni arabskich, szum był duży ale na zasadzie sensacji - teraz kiedy realne skutki rządów panów Kałuży, Kawuloka, Szweda, Pudy, Gaży itd dotykają bezpośrednio także tych, co na nich kiedyś głosowali, być może co bardziej kumaci się zreflektują
2023-06-02 21:39:06
oxjas1: Zlodziej krzyczy lapac zlodzieja. Caly PiS. - [ ] Marine Le Pen - pazdziernik 2011: „Nie ukrywam, że w pewnym sensie podziwiam Władimira Putina. Musimy rozwinąć nasze relacje z Moskwą, łączy nas wiele interesów, tak na płaszczyźnie cywilizacyjnej, jak i strategicznej“. Grudzien 2021 r.: „ na nieco ponad dwa miesiące przed rosyjską inwazją na Ukrainę Marine Le Pen jest przyjmowana w Warszawie z honorami głowy państwa przez Mateusza Morawieckiego. Uczestniczy w zorganizowany przez PiS zjeździe skrajnej prawicy, do którego dołączają lider Fidesz i premier Węgier, a dziś główny sojusznik Putina w Unii Viktor Orban“.
2023-06-02 21:44:29
oxjas1: Kto to powiedzial w 1930 roku - "Wkroczymy do instytucji wymiaru sprawiedliwości i tym sposobem sprawimy, ze nasza Partia stanie się czynnikiem decydującym" (za wielkahistoria pl). Zniszcza wszystko a Polacy tylko patrza i czekaja na 800+. Jak mowi stare przyslowie - „ Rusz d**e, smieci same sie nie wyniosa…”
2023-06-02 21:45:00
Wiederholec: Przypominam, że powiatem cieszyńskim oraz województwem śląskim nie rządzi PiS. A ci, którzy rządzą jak widać nic nie umieją załatwić.
2023-06-02 21:52:26
krzysztof.nnn: niby od dawna wiadomo, że elektorat PiS to ciemnota i durnota, ale nawet dobrze jak od czasu do czasu jakiś wiadrogolec to czarno na białym przypomni i potwierdzi
2023-06-02 22:05:40
GusGus: To chyba jest dobry moment, żeby pisowcy obiecali, że po wyborach otworzą dwa oddziały pediatrii w Cieszynie!
2023-06-02 22:14:41
Wiederholec: krzysztof.nnn od tylu lat obrażasz ludzi i promujesz lewacką tolerancję. Dzięki Tobie PiS trzyma się mocno a Konfederacja rośnie w siłę.
2023-06-02 22:16:29
oxjas1: GusGus, bo nie chodzi o to, zeby cos zrobic, chodzi o to, zeby obiecac ! WSZYSTKO obiecac, mowic to, co suweren chce uslyszec, a potem te obietnice wygaszac, czyli ich niespelniac. Suwerenowi wystarczy obietnica czyli klamstwo, ze kiedys bedzie, ze PiS zrobi. Suweren uslyszy obietnice, ze bedzie i cieszy sie, jakby juz bylo.
2023-06-02 22:20:10
Wiederholec: krzysztof.nnn uważaj co piszesz bo doniosę na Ciebie do stowarzyszenia "Nigdy Więcej" a Oni to potrafią wszędzie naskarżyć.
2023-06-02 22:24:40
krzysztof.nnn: właściwie po co pediatria jak się dzieci nie rodzą, a jak się już nawet rodzą to szybko wyrastaja na przeciwników władzy
2023-06-02 22:25:58
krzysztof.nnn: za to PiS za ciężkie miliardy przekopał mierzeję i otworzył tam posterunek graniczny - w maju 3 kajaki przepłynęły kanałem, z przejścia nie skorzystał nikt
2023-06-02 22:26:23
krzysztof.nnn: wiadrogolec pocałuj mnie tam gdzie ja cię mam
2023-06-02 22:27:39
krzysztof.nnn: poprawię ci literówkę - konfederacja rośnie w kiłę
2023-06-02 22:27:56
john: Jak do Bielska ? Dumni "stela" pokażcie swoją mądrość. Teraz możecie się wykazać. Ocalcie swój szpital.
2023-06-03 09:53:44
edward pilich : Ważne że kapelan ma zapewniony etat po co on w szpitalu jest potrzebny
2023-06-03 09:55:31
edward pilich : Ważne że kapelan ma zapewniony etat po co on w szpitalu jest potrzebny
2023-06-03 11:38:20
Jasiek Kowalik : Dlaczego na stronie szpitala, sxpitalslaski.pl w zakładce nabór, Nie ma informacji o poszukiwaniu pediatrów
2023-06-03 13:36:55
św. Patryk.: daremny jest ten kopeć reklamujący się kościołach za nasze pieniądze - z drugiej strony gdzie zakłamani obłudnicy znajdą lepsze ambony do swych wystąpień
2023-06-03 16:50:30
Mach: Z oddziału pediatrycznego odeszło siedmiu lekarzy, bo złożyli wypowiedzenia. Skoro tak, to przecież gdzieś musieli podjąć pracę, za wynagrodzenie, które ich satysfakcjonowało. Zatem pytam- dlaczego nikt z decydentów nie podjął się rzetelnej oceny warunków pracy lekarzy składających zbiorowo wymówienie i nie podjął się negocjacji by ich zdołano zatrzymać. Przecież wynagrodzenia w innych okolicznych szpitalach aż tak radykalnie od siebie się nie różnią by tym oczekiwanym wymaganiom nie można było sprostać. Wydano środki na poszukiwanie nowego zespołu lekarzy zamiast poszukiwać środków na zatrzymanie tych ,którzy już tam pracowali. Organ prowadzący -Rada Powiatu- złożona z weteranów samorządowych byłych wójtów i burmistrzów, starosta, dyrektor szpitala, Fundacja Zdrowia Śląskiego zawiedli na całej linii.
2023-06-03 17:10:18
św. Patryk.: a ja się pytam czego spodziewać się w służbie zdrowia w państwie w którym władza oficjalnie wypycha z kraju personel medyczny - lekarzy, pielęgniarek, ratowników brakuje w całej Polsce i w każdej specjalności, przerażającym symbolem zapaści jest na przykład fakt, że średni wiek polskiego chirurga to 60 lat, a co czwarty jest emerytem
2023-06-03 17:12:51
św. Patryk.: można próbować udziału w polowaniu na lekarzy przy pomocy coraz wyższych płac - i ani jednego lekarza od tego nie przybędzie, to droga donikąd - jedyna szansa na poprawę sytuacji tak jak w każdej innej rozpierdzielonej przez PiS dziedzinie życia to odsunięcie od władzy tej bandy złodziei, oszustów i nieudaczników
2023-06-03 17:15:24
św. Patryk.: nadzieja w tym, że górka zaczyna rozsądnie myśleć i przemawiać: z faszystowskimi bandziorami, złodziejami i oszustami żadnych dyskusji, żadnego "chrześcijańskiego przebaczenia" - za twarz i przed sąd, Cela+ to jedyny dla nich program reedukacyjny
2023-06-05 16:26:22
Dzony12: Patryk za nieudolność władz lokalnych i dyrekcji szpitala winny PiS tobie należy dać skierowanie na oddział z dopiskiem pilne który jeszcze funkcjonuje a jaki to się domyśl .
2023-06-25 07:49:41
mieszkaniec80: Ludzie uwierzcie ze lepiej od razu sie dostac do szpitala specjalistycznego nuz na taki oddzialik ogolny
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: