Oczami niewidomego: czy śnimy kolorowo czy na czarno?
Celowo napisałem „ociemniały i niewidomy” bo są różnice w sposobie określania osób niewidzących. Ociemniały, to ten kto stracił wzrok, a niewidomy to ten, który cierpi na brak wzroku od urodzenia lub do 4 roku życia.
Osobiście będąc osobą ociemniałą mam w pamięci pewne miejsca, produkty czy drogi komunikacyjne po których się poruszam. Mam je w pamięci. Taka sytuacja zachodzi w przypadku moich snów. Sen jest praktycznie kolorowy z miejscami i przedmiotami, które pamiętam. Gorzej jest jak wyląduję podczas snu w jakimś miejscu, które jest dla mnie nieznane. Tutaj pojawiają się problemy i obraz się po prostu robi czarny. Tak na moim przykładzie można powiedzieć, że ociemniały w swoich snach może liczyć na kolorowy obraz lub przynajmniej jego część.
Inaczej sytuacja wygląda wśród osób niewidomych, czyli tych, które urodziły się z bardzo mocną wadą wzroku. Takie osoby nie mają zakodowanych u siebie nawet podstawowych kolorów bo nigdy ich nie widziały. Podczas szkolenia się w szkołach, czy ośrodkach dla niewidomych, dzieci kolorów uczą się na specjalnych wzornikach na których do koloru przypisana jest różna struktura materiału. Takie osoby wiedzą, że trawa jest zielona, słońce żółte, a morze niebieskie. Natomiast rzeczywisty kolor jest dla nich „czarną magią”.
Nie ma żadnej reguły, że ociemniały śni na kolorowo, a niewidomy ma tylko czarny lub biały obraz. Wszystko zależy od wewnętrznych czynników, które wpływają na zapamiętane kolory, przedmioty, widoki, osoby itp. Marzeniem każdej osoby z dysfunkcją wzroku jest aby powrócił brakujący wzrok i można byłoby zobaczyć otaczający nas świat, rodzinę, znajomych, przyrodę itp. Niestety nie wszystkim będzie to dane zrealizować pomimo wielkich chęci...
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.