Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Oczami niewidomego: czy śnimy kolorowo czy na czarno?

Na pewno wiele osób z chęcią podczas rozmowy z osobą ociemniałą czy niewidomą ma ochotę na zadanie pytania: „czy podczas snu Twoje sny są kolorowe czy czarne lub białe?”

Celowo napisałem „ociemniały i niewidomy” bo są różnice w sposobie określania osób niewidzących. Ociemniały, to ten kto stracił wzrok, a niewidomy to ten, który cierpi na brak wzroku od urodzenia lub do 4 roku życia.

Osobiście będąc osobą ociemniałą mam w pamięci pewne miejsca, produkty czy drogi komunikacyjne po których się poruszam. Mam je w pamięci. Taka sytuacja zachodzi w przypadku moich snów. Sen jest praktycznie kolorowy z miejscami i przedmiotami, które pamiętam. Gorzej jest jak wyląduję podczas snu w jakimś miejscu, które jest dla mnie nieznane. Tutaj pojawiają się problemy i obraz się po prostu robi czarny. Tak na moim przykładzie można powiedzieć, że ociemniały w swoich snach może liczyć na kolorowy obraz lub przynajmniej jego część.

Inaczej sytuacja wygląda wśród osób niewidomych, czyli tych, które urodziły się z bardzo mocną wadą wzroku. Takie osoby nie mają zakodowanych u siebie nawet podstawowych kolorów bo nigdy ich nie widziały. Podczas szkolenia się w szkołach, czy ośrodkach dla niewidomych, dzieci kolorów uczą się na specjalnych wzornikach na których do koloru przypisana jest różna struktura materiału. Takie osoby wiedzą, że trawa jest zielona, słońce żółte, a morze niebieskie. Natomiast rzeczywisty kolor jest dla nich „czarną magią”.

Nie ma żadnej reguły, że ociemniały śni na kolorowo, a niewidomy ma tylko czarny lub biały obraz. Wszystko zależy od wewnętrznych czynników, które wpływają na zapamiętane kolory, przedmioty, widoki, osoby itp.  Marzeniem każdej osoby z dysfunkcją wzroku jest aby powrócił brakujący wzrok i można byłoby zobaczyć otaczający nas świat, rodzinę, znajomych, przyrodę itp. Niestety nie wszystkim będzie to dane zrealizować pomimo wielkich chęci...

AK

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-20 11:16:46
arnika: Panie Andrzeju, jest Pan niesamowitym człowiekiem. Bardzo podziwiam i życzę powodzenia!
2019-10-20 17:24:19
Rusałka : Panie Andrzeju bardzo lubię czytać Pana artykuły bo mimo swojej dysfunkcji jest Pan pozytywnie nastawiony do świata i ludzi.Pełen szacun dla Pana .Pozdrawiam i czekam na następne super artykuły.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: