Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ochaby mają swoich partnerów z Czech i Słowacji!

Ochaby - wieś w gminie Skoczów będą współpracować z czeskim Hradkiem i słowacką Radolą. To pierwsza taka wiejska, międzynarodowa współpraca w gminie Skoczów. Burmistrz Janina Żagan ma nadzieję, że z Ochab wezmą przykład kolejne sołectwa.

 

Skoczowscy radni podczas ostatniej sesji mieli do podjęcia decyzje o charakterze międzynarodowym. Oto Ochaby postanowiły współpracować z czeskim Hradkiem i słowacką Radolą. Ochaby nie mogły jednak podjąć tej decyzji same. Jako sołectwo Ochaby zwróciły się do gminnych rajców. Ci wyrazili zgodę na współpracę. – Trochę zazdrościmy naszym partnerom z Czech i Słowacji, bo mimo tego, że są niewielkimi miejscowościami mają dużą swobodę samorządową – mówi Maciej Bieniek, sołtys Ochab. 

Jednak radni wniosek sołectwa przyjęli z aplauzem. Z tej inicjatywy cieszy się też Janina Żagan, burmistrz Skoczowa. – To od początku do końca pomysł ochabian z czego się ogromnie cieszę. Jeśli trzeba pomóc w formalizacji takiej współpracy zawsze staramy się pomóc – mówi burmistrz Skoczowa. 

Jak mówi Maciej Bieniek Ochaby i miejscowości partnerskie są bardzo podobne do siebie – Czeski Gródek tak jak Ochaby dzielą ekrany – mówi z uśmiechem. Wszystkie trzy miejscowości są podobnej wielkości mają mniej więcej tyle samo mieszkańców.  Miejscowości będą współpracować na tle kulturalnym i sportowym. – Mamy już w planie Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej – zapowiada Maciej Bieniek. 

Inne sołectwa póki co przyglądają się Ochabom. – Mam nadzieję, że kolejne sołectwa podejmą się tego odważnego kroku. Może te w których sołtysami są kobiety? – zastanawia się Janina Żagan.

Dorota Kochman

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: