Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ocaleje zabytek z Istebnej

Barwna polichromia z okresu międzywojennego, która zdobi kościół Dobrego Pasterza w Istebnej – będzie uratowana. Diecezja bielsko-żywiecka podjęła decyzję o remoncie świątyni. - Skomplikowane prace konserwatorskie obejmują obecnie elewacje kościoła. Wcześniej przeprowadzono remont wieży. Konserwacji poddano też ściany i masywne przypory, które ratują statykę świątyni – poinformowała diecezja bielsko-żywiecka.

Ks. dr Szymon Tracz, odpowiedzialny w Kościele bielsko-żywieckim za konserwację architektury i sztuki sakralnej, wskazał, że istebniańska świątynia posiada niezwykle ciekawe wyposażenie. Składa się ono z neobarokowych ołtarzy, ambony w kształcie łodzi i chrzcielnicy w formie muszli.

- Wnętrze dekoruje barwna polichromia, zaprojektowana i wykonana w okresie międzywojennym przez Ludwika Konarzewskiego i Jana Wałacha. Niestety, zewnętrzne cementowe tynki pokrywające elewację kościoła poprzez zatrzymywanie wilgoci w ścian Skomplikowane prace konserwatorskie obejmują obecnie elewacje kościoła. Wcześniej przeprowadzono remont wieży. Konserwacji poddano też ściany i masywne przypory, które ratują statykę świątyni ach stanowiły bardzo duże zagrożenie dla malowideł ściennych. Dlatego najpierw przeprowadzono remont wieży, skuwając dotychczasowe tynki, a teraz przyszedł czas na ściany kościoła i masywne przypory, które ratują statykę świątyni – poinformował ks. dr Tracz.

Istebniański kościół został wzniesiony z kamiennych ciosów i cegły ponad 220 lat temu. Powstał z funduszu religijnego rządu cesarskiego w Wiedniu w latach 1792-1794 według planów architekta Józefa Drachnego. Zastąpił drewnianą świątynię, która została wybudowana w 1720 r.

Wierni mogą podziwiać elementy z poprzedniej świątyni, która powstała za czasów misjonarza Leopolda Tempesa. - Czeski jezuita ewangelizował na tym terenie. Jedną z pamiątek po pierwszej świątyni jest umieszczona obecnie nad drzwiami wejściowymi drewniana belka z wyrytą datą +1721 rok+. Z pierwszego istebniańskiego kościółka zachował się też krzyż, który wisi w bocznym ołtarzu – informuje diecezja bielsko-żywiecka.

Początek istebniańskiej parafii datuje się na XVI w. Przez 200 lat miejscowość należała do parafii w Jabłonkowie. Górale chodzili do kościoła do Jabłonkowa zaledwie kilka razy w roku, w większe święta. Na częstszą obecność w kościele, zwłaszcza zimą, nie pozwalały trudne warunki związane z daleką drogą.

W 1716 r. do Istebnej przybył misjonarz, jezuita Leopold Tempes. Początkowo odprawiał msze św. pod gołym niebem lub w namiocie pod Złotym Groniem w dworze Kohuty. W 1720 r. istebnianie wznieśli pierwszy drewniany kościół.


anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-20 09:18:45
krzysztof.mm: ja znam życie kościół, w którym proboszcz gościł Adriana Du^ę, będzie remontowany za pieniądze "wyimaginowanej wspólnoty" UE
2018-09-20 09:25:56
bronek91: Za ochronę dziedzictwa Europy odpowiedzialni są wszyscy... No chyba, iż krzysztof.mm do bycia w pewnej wspólnocie się nie poczuwa.
2018-09-20 15:37:52
nobody66: A może by tak państwo Watykan swoje włości remontowało za swoje pieniądze, a nie wyciągało pazerne łapska po kasę, jak napisał krzysztof.mm "wyimaginowanej wspólnoty".
2018-09-20 16:21:45
krzysztof.mm: nobody - nie miej do bronka pretensji - on nie rżnie głupa, on tak naprawdę ma
2018-09-20 18:28:38
zubermarek: Bronek ma rację. Państwo Watykan ma tyle 'siana" że mogło by wykupić całą Europę i Wyspy Wielkanocne, nie wspominając o dobrach jakie posiadają (czyt. biedni) braciszkowie w Częstochowie.
2018-09-20 20:47:57
bronek91: Proponowałbym odróżniać od siebie Watykan i Stolicę Apostolską, to dwa inne podmioty. Gwoli przypomnienia. Współczesna Europa nie została z dnia na dzień zbudowana przez deweloperów tylko ukształtowała się w wyniku trwających kilka stuleci procesów zaistniałych w różnych dziedzinach życia. Tak się składa, iż nasza ciągłość kulturowa i cywilizacyjna sięga nawet czasów Rzymu a niebagatelną rolę w zachowaniu antycznej kultury odegrało chrześcijaństwo. Powinniśmy pamiętać o swych korzeniach i tożsamości na który nie składa się wyłącznie dorobek chrześcijański ale również poszczególnych religii tradycyjnych. Konsekwencje zerwania ciągłości kulturowej i cywilizacyjnej obserwowaliśmy w trakcie wojny domowej w Rosji, w okresie wielkiego terroru we Francji czy w Afganistanie w czasie niepodzielnych rządów Talibów. Warte odniesienia i całkowicie współczesne jest/było również zachowanie tak zwanego Państwa Islamskiego na terenie Syrii i Iraku. Pewne elementy zrywania ciągłości kulturowej zauważyć można również na Zachodzie. Czym się to charakteryzuje→ uważny obserwator zdaje sobie sprawę, zatem cieszmy się, iż w Polsce dba się jeszcze o zabytki. Dobrze to o nas świadczy.
2018-09-20 20:55:17
bronek91: Co do rzekomego bogactwa Watykanu, proponowałbym przenieść te dywagacje do sfery mitologii. Swego czasu mądrzy ludzie policzyli, porównali, zestawili i okazało się, iż rzekomo nieograniczenie bogaty Watykan w porównaniu z branżą prostytucji w samych USA jest 40 razy biedniejszy. Pod względem dóbr doczesnych, to trochę słabo żeby wykupywać całą Europę.
2018-09-20 23:09:42
torcin: Szkoda że niewiadomo z skąd pieniążki na ten remont. Ale niedbalców z Kościoła Jezusowego w Cieszynie tak nikt w naszym powiecie niepokona. Ci wyciągnęli ponad 17mln. z samej nie dobrej Unii.
2018-09-21 10:10:24
krzysztof.mm: torcin - ja nie słyszałem, żeby polscy ewangelicy, tak jak bolszewicka władza i wspierający ją kler katolicki, otwarcie dyskredytowali członkostwo Polski w UE i samą Unię - a ty?
2018-09-21 23:13:46
torcin: Nasz cieszyński kler niezależnie od wyznania czerpie profity garściami od obecnej władzy jak nigdy dotąd, a wyciąganie rączek po dodatkowe finanse z unii wynikające z własnego zaniedbania jest po prostu poniżające. Tyle w temacie.
2018-09-22 04:15:54
krzysztof.mm: no to może przestańmy wyciągać ręce do UE po pieniądze na zaniedbane drogi choćby, skoro to takie poniżające [a najlepiej, jakby ci co tak uważają, przestali po nich jeździć]
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: