Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Obowiązek mniej uciążliwy

Początkowo mówiło się o tym, że obowiązek meldunkowy zniknie wraz z rokiem 2014. Okazuje się jednak, że na ten moment będziemy musieli poczekać dwa lata dłużej.

Dziś jeszcze obowiązek meldunkowy istnieje, wszystko wskazuje jednak na to, że od 1 stycznia 2016 roku nie będzie już takiej konieczności.

Jest jednak dobra wiadomość, już niedługo obowiązek meldunkowy będzie znacznie mniej uciążliwy. Już na początku 2013 roku zmianie ulegną niektóre zapisy. Jakie? Przede wszystkim nie będziemy musieli meldować się na pobyt czasowy, który nie przekracza 3 miesięcy. Z taką sytuacją do tej pory często spotykali się wczasowicze i turyści, korzystający nie tylko z gościnności ośrodków wczasowych, ale również prywatnych kwater. 

Od nowego roku na zgłoszenie meldunku będziemy mieli już nie 4, a 30 dni. Sporym uławieniem będzie też załatwienie czynności w jednym urzędzie, na przekład z chwilą zameldowania się w nowym miejscu zostaniemy automatycznie wymeldowani z poprzedniego.

Jakie zmiany przygotowało jeszcze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych? Wypełniając druk E-1 - "Zgłoszenie pobytu stałego" lub druk E-3 - "Zgłoszenie pobytu czasowego" nie będziemy musieli już udzielać informacji na temat wykształcenia, czy obowiązku wojskowego. Panowie unikną więc okazywania książeczki wojskowej.

To jednak nie wszystko. - Aktualnie osoby wyjeżdżające za granicę na dłużej niż 3 miesiące mają obowiązek zgłosić swój wyjazd w biurze ewidencji ludności. Od stycznia 2013 roku obowiązek ten będzie dotyczył osób, które wyjeżdżają za granicę na dłużej niż 6 miesięcy – informuje MSW - Od stycznia 2013 roku zniesione zostaną również sankcje karne m.in. dla obywateli polskich czy obywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

Nie oznacza to jednak, że obowiązek meldunku możemy puścić w niepamięć. Nadal będziemy do tego zobowiązani, ale niedopełnienie go nie będzie już oznaczało wykroczenia. Zanim jednak projekt ustawy wejdzie w życie musimy pamiętać, że według kodeksu wykroczeń (Art. 147. § 1) ten kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych zmieniając adres zameldowania nie będziemy  musieli każdorazowo wymieniać dowodu osobistego. Powód - zrezygnowano z zamieszczania tych informacji w dokumencie. Na tą chwilę jednak będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Zmiany mają wejść w życie dopiero za trzy lata.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: