O Żołnierzach Wyklętych w Gminie Zebrzydowice
Podczas prelekcji, omówione zostały kluczowe wydarzenia historyczne związane z okresem II wojny światowej i powojennymi losami niepodległościowego podziemia na terenach Śląska Cieszyńskiego, Bielska, Białej i Żywca. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o:wojnie obronnej Polski na Śląsku Cieszyńskim we wrześniu 1939 roku, konspiracji nurtu niepodległościowego w latach 1939-1944, roli harcerzy i niezrzeszonej młodzieży w pomocy konspiracji, represjach niemieckich oraz skutkach Volkslisty i operacji T4, walkach niemiecko-sowieckich na Śląsku Cieszyńskim w 1945 roku, rządach Armii Czerwonej i tworzeniu aparatu bezpieczeństwa, represjach wobec podziemia, żołnierzach wyklętych i ich losach po wojnie.
Istotnym punktem spotkania była refleksja nad współczesnym znaczeniem historii żołnierzy wyklętych i powodami, dla których Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został wprowadzony tak późno. Podkreślono również wartość badań historycznych jako formy hołdu i sposobu na przybliżenie przeszłości nowym pokoleniom.
Drugą częścią wydarzenia była prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Beskidy", działającej od 2013 roku. Członkowie grupy przedstawili umundurowanie i uzbrojenie oddziałów partyzanckich Narodowych Sił Zbrojnych działających w Beskidzie Śląskim i Żywieckim w latach 1945-1947. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pokazy indywidualne, dotknąć replik broni oraz dowiedzieć się więcej o codziennym życiu partyzantów.
red.

Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.

Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
