Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O ziołach na Matki Boskiej Zielnej

W środę (14.08.2019) w Pogwizdowie odbyło się Święto Ziół. Wydarzenie było okazją do porozmawiania o leczniczych właściwościach roślin, które często traktujemy jak chwasty. Wybór tego terminu nie był jednak przypadkowy – miał związek z obchodami święta tzw. Matki Boskiej Zielnej, czyli dnia, kiedy w kościołach święci się plony.

Oprócz opowieści o zdrowotnych właściwościach roślin i przesądach z nimi związanych można było również dowiedzieć się jak wyglądają bukiety z kwiat i ziół, które wciąż tego dnia są zabierane do kościoła w celu poświęcenia. Oprócz tego, duży nacisk został położony na wykorzystanie określonych roślin, przy produkcji różnego rodzaju herbatek i syropów, czyli o domowych metodach leczenia i wzmacniania odporności.

Część roślin, które znamy tylko jako chwasty, w rzeczywistości mają bardzo szerokie zastosowanie – jedną z roślin o bardzo szerokim zastosowaniu jest krwawnik pospolity. Roślina poprawia przemianę materii, działa wykrztuśnie, ma właściwości dezynfekujące, działa przeciwzapalnie – wyjaśniała Barbara Kuchta, która przygotowała również wystawę ziół. Prowadząca odnosiła się również do lokalnych tradycji – wśród prezentowanych roślin znajduje się również Boże Drzewko. Kiedyś każda panna musiała mieć takie w ogrodzie i odpowiednio o nie dbać. Wierzono, że gdy roślina uschnie, to panna zostanie starą panną.

Głos zabrał również Czesław Stuchlik, który opowiedział nieco o ziołach w poezji i piosence oraz zaprezentował zebrane przez siebie piramidy (wraz z krótką prelekcją na temat ich różnorodności i właściwości) oraz inne osobliwości, takie jak ciekawe okazy kamieni, czy różnego rodzaju muszle.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zainteresowani mogli skosztować naturalnych herbat i innych przetworów, uzyskiwanych z ziół. Dostępna była między innymi herbatka, która dobrze sprawdza się przy infekcjach gardła, czy też napar, pomagajćy ukoić nerwy. Jak podkreślali prowadzący, herbaty można przygotować zarówno ze świeżych, jak i suszonych roślin.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-15 22:36:19
krzysztof.mm: bez wątpienia jakimś mocnym ziołem zaprawiają się regularnie polscy biskupi
2019-08-15 23:08:30
donekT: Zmień dostawcę albo idź na odwyk.
2019-08-16 18:05:52
jasper: I pomyslec, ze byly czasy kiedy, wszelka wiedza o ziolach byla tepiona przez KK a kobiety znajace sie na ziolach byly palone na stosie jako czarownice !!
2019-08-16 18:12:34
donekT: jasper-Q, A kto dziś się tej funkcji podejmuje?
2019-08-16 18:15:54
donekT: "Medyczna Marihuana. Historia hipokryzji" Dorota Rogowska-Szadkowska, https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/medyczna-marihuana-dorota-rogowska-szadkowska-315, polecam się zapoznać. jasper-Q & co?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: