O ziołach na Matki Boskiej Zielnej
Oprócz opowieści o zdrowotnych właściwościach roślin i przesądach z nimi związanych można było również dowiedzieć się jak wyglądają bukiety z kwiat i ziół, które wciąż tego dnia są zabierane do kościoła w celu poświęcenia. Oprócz tego, duży nacisk został położony na wykorzystanie określonych roślin, przy produkcji różnego rodzaju herbatek i syropów, czyli o domowych metodach leczenia i wzmacniania odporności.
Część roślin, które znamy tylko jako chwasty, w rzeczywistości mają bardzo szerokie zastosowanie – jedną z roślin o bardzo szerokim zastosowaniu jest krwawnik pospolity. Roślina poprawia przemianę materii, działa wykrztuśnie, ma właściwości dezynfekujące, działa przeciwzapalnie – wyjaśniała Barbara Kuchta, która przygotowała również wystawę ziół. Prowadząca odnosiła się również do lokalnych tradycji – wśród prezentowanych roślin znajduje się również Boże Drzewko. Kiedyś każda panna musiała mieć takie w ogrodzie i odpowiednio o nie dbać. Wierzono, że gdy roślina uschnie, to panna zostanie starą panną.
Głos zabrał również Czesław Stuchlik, który opowiedział nieco o ziołach w poezji i piosence oraz zaprezentował zebrane przez siebie piramidy (wraz z krótką prelekcją na temat ich różnorodności i właściwości) oraz inne osobliwości, takie jak ciekawe okazy kamieni, czy różnego rodzaju muszle.
Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zainteresowani mogli skosztować naturalnych herbat i innych przetworów, uzyskiwanych z ziół. Dostępna była między innymi herbatka, która dobrze sprawdza się przy infekcjach gardła, czy też napar, pomagajćy ukoić nerwy. Jak podkreślali prowadzący, herbaty można przygotować zarówno ze świeżych, jak i suszonych roślin.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.