O Kubiszu w Książnicy
Paweł Kubisz urodził się w 1907 roku w Końskiej, a zmarł w 1968 roku w Czeskim Cieszynie. W swoim życiu zajmował się nie tylko literaturą, ale określa się go również mianem publicysty, polityka i działacza społecznego. Jego działania skupiały się na Zaolziu i Śląsku Cieszyńskim. Pisywał wiersze, które opublikowane w polskiej prasie uznane były za dzieła ośmieszające profesorów wykładających w seminarium nauczycielskim do którego uczęszczał, musiał opuścić szkołę. Nie zaprzestał jednak działalności literackiej, związał się z „Dziennikiem Polskim”. Jako peta przedstawiał doświadczenia życiowe i przemyślenia.
Omawiając twórczość i działalność Kubisza, należy odnieść się do pojęcia regionalizmu - Paweł Kubisz jest uznawany za najwybitniejszego na Zaolziu przedstawiciela i propagatora śląskiego regionalizmu literackiego. Regionalizm literacki to nurt dominujący wówczas w literaturze, a może nawet szerzej. Regionalizm dominował w kulturze, w tym także w kulturze literackiej i innych gałęziach kultury. Był to nurt wiodący do roku 1939. Po II wojnie światowej nadal był w użyciu, jednak słabł i definitywnie zniknął z regionu śląska wraz z Pawłem Kubiszem pod koniec lat 50. – wyjaśniał podczas prelekcji Wojciech Święs.
Kubisz występował nie tylko na Zaolziu i na Śląsku Cieszyńskim. Czerpał tematy i motywy z życia codziennego. Motywy takie jak folklor, gwara, sztuka, historia i dziedzictwo kulturowe, a także geografia i przyroda często gościły w jego twórczości. Czytając jego dzieła, można było odczuć zamiłowanie do lokalnego środowiska. Dostrzegał odmienność regionu od innych ziem polskich, przy jednoczesnym uznawaniu Śląska Cieszyńskiego za integralną część Polski.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.