Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

"Nowy" zabytek w Pierśscu

Od grudnia 2021 roku Pierściec wzbogacił się o kolejny zabytek. Na wpis do rejestru zabytków doczekał się kościół pw. Św. Mikołaja, przy skrzyżowaniu ulic Langera i Landeckiej.

Kościół w Pierśsciu wybudowany został, gdy drewniany kościół przestał mieścić parafian - W 1884 r. ks. Antoni Langer czynił starania o uzyskanie zgody na budowę nowej świątyni i zbierał fundusze na ten cel. Kamień węgielny położono trzy lata później, dn. 19.06.1887 r., po otrzymaniu stosownego zezwolenia od Śląskiego Rządu Krajowego w Opawie. Koszty przedsięwzięcia zostały oszacowane na 31879 guldenów austriackich – wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Kościół pw. św. Mikołaja został wzniesiony w ciągu 18 miesięcy, oficjalne poświęcenie budowli miało miejsce 9 grudnia 1888 roku. Rok później rozebrano stary, drewniany kościółek. Nowy kościół zaś został odpowiednio wyposażony - Kościół wyposażono w komplet nowych ołtarzy: główny (1887), dwa boczne dedykowane Matce Boskiej Niepokalanie Poczętej i św. Józefowi (1888), chrzcielnicę (1888) oraz nowe organy (1888), wykonane w firmie Rieger z Karniowa. Staraniem ks. Henryka Sobeckiego, następnego proboszcza, kościół wzbogacił się w 1910 r. o utrzymane w historyzującej stylistyce malowidła ścienne i witraże, dostarczone przez zakład Gustava Přečeka z Ołomuńca. Firma zapewne odnowiła też rzeźby i obrazy ze starego kościoła oraz wykonała nastawę chrzcielnicy – wyliczają specjaliści z WUOZ.

Kościół, czy też sanktuarium, ma bogatą historię, a jego wnętrze robi wrażenie. Wpis na listę zabytków miał miejsce kilka dni po rocznicy poświęcenia budowli.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: