Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowy rok niesie zmiany

Co zmieni się od nowego roku? Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna Aleksandra Trybuś poseł na sejm RP zapoznała zebranych w sali sesyjnej cieszyńskiego Ratusza z założeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nowy rok ma przynieść wiele zmian. I to właśnie z nimi zapoznała zebranych w sali sesyjnej cieszyńskiego Ratusza - Aleksandra Trybuś poseł na sejm RP.

Gościem grudniowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna była Aleksandra Trybuś poseł na sejm RP, która przybliżyła Radzie Miejskiej Cieszyna i przybyłym gościom plany MEN na nadchodzący rok. Nie zabrakło również świątecznych życzeń i prezentu w postaci sejmowej bombki.

Niektóre ze zmian dotyczyć będą karty nauczyciela, inne edukacji szkolnej sześciolatków, kolejne płatności za przedszkola... W najbliższym roku szkolnym 2013 /2014 po raz ostatni rodzice zadecydują o posłaniu dziecka do szkoły. Ministerstwo już na początku roku rozpocznie intensywną kampanię zachęcającą do wcześniejszej edukacji dzieci. Do samorządów, szkół, przedszkoli, rodziców trafią plakaty, oraz ulotki informujące o tym, co dziecko 6-letnie zyskuje rozpoczynając naukę w szkole. - Myślę, że pomoc i  udział w tej kampania leży we wspólnym interesie samorządów, gmin, miast... Zaplanowanie i posłanie, jak największej ilości dzieci do szkół spowoduje, ze sytuacja w przedszkolach będzie przewidywalna – podkreślała zwracając się do radnych Aleksandra Trybuś poseł na sejm RP.

Również przedszkola stają przed dużymi zmianami. W minionym tygodniu rząd przyjął założenia do projektu ustawy zmieniającej zasady płatności. Gotowy projekt, gwarantuje upowszechnienie edukacji przedszkolnej. I tak od 1 września 2013 roku rodzice będą płacili za 6 i 7 godzinę pobytu dziecka w przedszkolu maksymalnie 1 zł. Od 1 września 2014 roku - złotówkę za trzy dodatkowe godziny, a od 1 września 2015 roku  wszystkie dodatkowe godziny powyżej pięciu bezpłatnych będą opłacane przez rodziców w wysokości 1 zł.

Na ten cel w roku 2013 rząd zaplanował w budżecie państwa 320 ml zł.- podkreśla Aleksandra Trybuś

Kolejna nowelizacja ustawy dotyczy poradni psychologiczno-pedagogicznych w systemie wspomagania przedszkoli, szkół i placówek. - Nowe rozporządzenie uelastyczni procedury organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom w przedszkolu, szkole lub placówce oraz sposób dokumentowania tych działań. Umożliwi to sprawniejsze wypełnianie głównych celów tej pomocy, czyli rozpoznawania i zaspokajania indywidualnych potrzeb uczniów oraz wspierania rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych – informje MEN.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: