Niezwykły film o niezwykłej kobiecie. -„Mulier fortis. Kobieta mężna” już po premierze w Katowicach
Film o Zofii Kossak w najnowszym zapisie dokumentalnym jest próbą innego spojrzenia na niezwykłą osobowość tej kobiety – wpisanej w wielką historię, ale i zwyczajność życia w międzywojniu i współczesności. Czy kandydatka do literackiego Nobla, mistrzyni pióra cenionych powieści historycznych, współzałożycielka Żegoty – odzwierciedla też fenomen pozytywnego feminizmu..? Refleksją o bohaterce tego filmu dzielą się członkowie rodziny – Anna Fenby Taylor i Francois Rosset oraz Barbara Gruszka-Zych, prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, dr Joanna Jurgała-Jureczka, prof. Ryszard Koziołek, dr Andrzej Sznajder, ks. prof. Jerzy Szymik, Krzysztof Zanussi, abp Damian Zimoń, prof. Jan Żaryn.
Podczas wtorkowej premiery zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma podkreślił, zwracając się do autorów dokumentu, że nie jest łatwo zrobić film o Zofii Kossak-Szczuckiej, ujmujący wiele wątków z jej bogatego życia, które mogłoby być materiałem na film wieloodcinkowy. „Państwu się to udało i chciałbym pogratulować, że w niewiele ponadgodzinnym materiale państwo pomieścili chyba wszystko, co ważne” – uznał. „A jej życie było niezwykle szalone, w sensie tego, co doświadczyła. Doświadczyła – z tego, co dla mojej instytucji najważniejsze – obu totalitaryzmów: i bolszewickiego, komunistycznego i niemieckiego. Doświadczyła Auschwitz, doświadczyła tego, co było najcięższe. I była świadkiem, ale też obserwatorem, który potem to wszystko przelewał w znakomite książki” – zaznaczył.
Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem: dr Aleksandry Namysło (OBBH IPN Katowice) oraz Diany Pieczonki-Giec, kierownik Muzeum im. Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Prowadząca rozmowę dr Joanna Jurgała-Jureczka, historyk literatury i pisarka, poprosiła o refleksyjne spojrzenie na niezwykłą osobowość Zofii Kossak-Szczuckiej. Jakim człowiekiem, kobietą była kandydatka do literackiego Nobla, mistrzyni pióra cenionych powieści historycznych, i współzałożycielka Żegoty?
Dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach wskazał, że IPN nie poprzestanie na filmie. „Ten film nie tylko w moim przekonaniu przywróci świadomości społecznej Polaków tę niezwykłą postać, ale będzie też żył. Zadbamy o to” – zadeklarował Sznajder, zapowiadając m.in. popularną publikację biograficzną autorstwa dr Joanny Jurgały-Jureczki, a także kilka innych przedsięwzięć popularyzatorskich dotyczących Zofii Kossak-Szczuckiej.
Premierę telewizyjną filmu zaplanowano 26 marca 2023 r. o godz. 20.00 w TVP Historia.
red./IPN Katowice
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
