Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nie pytają o dowód

Prawie połowa sprzedawców w Cieszynie nie pyta o dowód przy sprzedaży alkoholu. „Będziemy dalej pracować nad poprawą tej sytuacji” – zapowiada burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz.

Regularne spotkania służb: Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska i przedstawicieli urzędu odbywają się w Cieszynie:

- Doświadczenie w zarządzaniu w sytuacjach kryzysowych nauczyło mnie, że najważniejsze jest dobrze poznać partnerów z którymi mamy współpracować.  Od początku kadencji raz w miesiącu spotykają się przedstawiciele służb czyli Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej oraz przedstawiciele miejskich spółek, jednostek i Urzędu Miasta – informuje Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna na swoim oficjalnym koncie na Facebooku.

Podczas tych spotkań omawiane są raporty zdarzeń z całego miesiąca, a także toczy się dyskusja na temat problemów. Dzięki spotkaniom wszystkie służby są na bieżąco, jeśli chodzi o sytuację w gminie – znają bieżące zagrożenia i plany.

Podczas wczorajszej (20.02.2024) narady służb również tematami były ubiegłomiesięczne zdarzenia:

- Dzisiaj rozmawialiśmy o osobach bezdomnych, kradzieżach, oznakowaniu Zamkowej, aktach wandalizmu, bezpieczeństwie na drogach i dworcu Cieszyn – relacjonuje Staszkiewicz.

Podczas tego spotkania pojawiła się jednak niepokojąca wiadomość – prawie połowa sprzedawców nie żąda okazywania dowodu:

- Dzisiaj przedstawiony został raport z kontroli sprzedaży alkoholu osobom nieletnim metodą tajemniczego klienta. Będziemy dalej pracować nad poprawą tej sytuacji bo wyniki są alarmujące - 48% sprzedawców nie wymaga okazania dowodu tożsamości przed sprzedażą alkoholu – zauważa burmistrz.

Co grozi za sprzedaż alkoholu nieletniemu?

Zgodnie z Art.  15.  Dz.U.2023.2151 t.j.  [Zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nietrzeźwym, nieletnim lub na kredyt]

  1. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

1)  osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;

2)  osobom do lat 18;

3)  na kredyt lub pod zastaw.

  1. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Za złamanie zakazu sprzedaży grożą poważne konsekwencje: Ustawa przewiduje dwa rodzaje sankcji za złamanie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim: poczynając od cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz niemożności ubiegania się o wydanie nowego zezwolenia przez okres lat 3 od jego cofnięcia, grzywna nawet do kilkudziesięciu tys. zł;  zakaz prowadzenia działalności objętej zezwoleniem, przepadek napojów alkoholowych (por. art. 43 ustawy). Zgodnie z art. 208 kodeksu karnego kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: