Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nie jedna, a trzy piwnice!

Mijają już ponad dwa miesiące prac archeologicznych na cieszyńskim rynku. Dzięki wykopaliskom, udało się wydobyć masę intrygujących narzędzi i pamiątek… czego dowiedzieliśmy się tym razem?

W części południowej rynku zakończyły się prace archeologiczne prowadzone przez firmę Invictus, a teren ten został już oddany w ręce firmy budowlanej Wtórbet, która prowadzi tam aktualnie roboty przygotowawcze pod budowę nowej nawierzchni. Archeolodzy zakończyli też działania w północno-zachdoniej części płyty rynku. Zalegał tam głównie średniowieczny bruk kamienny, który już został zabezpieczony i zasypany. Teraz prace trwają na arze sąsiadującym z fontanną od strony północnej.

Ostatnim razem, pisaliśmy o odkryciu piwnicy (Czytaj: Kolejne odkrycia w Cieszynie. Piwnica). W tym miejscu są relikty aż trzech pomieszczeń! Dwa ostatnie są w znacznie gorszym stanie, od pierwszej opisywanej piwnicy.

- Mury piwnic 2 i 3 zachowały się szczątkowo do wysokości maksymalnej ok. 1 m. Wraz z fundamentami ścian niepodpiwniczonych tworzą jeden, niemal kwadratowy kompleks, którego fragment północno-wschodni został zniszczony przy budowie fontanny. Z zasypu wnętrz piwnic 2 i 3 wydobyto kolejne ciekawe zabytki – przede wszystkim zdobione kafle piecowe, metale z monetami na czele oraz ceramikę naczyniową. – czytamy na stronie Miasta Cieszyn.

Wielu zainteresowanych odkryciami na cieszyńskim rynku zastanawia się nad dalszym losem odkrytych piwnic. Urzędnicy cieszyńskiego magistratu, świadomi historycznego znaczenia tych obiektów, rozważają różne ewentualności, łącznie z możliwością ich udostępnienia. W tej kwestii będą więc prowadzone konsultacje z projektantami użytkowych pomieszczeń podziemnych, działających na terenie kraju. Czekając na ostateczną decyzję, mury pierwszej piwnicy będą musiały zostać zabezpieczone szalunkiem lub będą zasypane ziemią. Opady atmosferyczne oraz bliskość maszyn budowlanych, zagrażają stabilności fundamentów i mogą spowodować ich osunięcie.

 

MD

źródło: ox.pl
dodał: md

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-08 04:03:31
Gigi13: Nie no warto było....
2022-09-08 08:19:42
Marx.: ja myślę, że nie tylko warto było ale trzeba było - taka okazja, że są pieniądze na tak szerokie badania archeologiczne zdarza się w historii tego miasta wyłącznie dzięki Unii Europejskiej, po raz pierwszy w jego historii i z pewnością nieprędko powtórzy - żeby tylko na koniec nie zeszpecili rynku
2022-09-08 09:29:18
Halos: Warto było zbadac rynek, tylko najwiekszą głupota po takich znaleziskach wszystko to zasypać! kto pójdzie oglądać zdjęcia tych ruin do muzeum? Malutki odsetek turystów i mieszkańców! Nie da się tego wszystkiego zostawić owszem, ale można pójść śladami Krakowa, Bielska i paru innych miast i pokazać choć małą część pod szklanymi szybami, która właśnie zachęci do zobaczenia reszty szczegółów w muzeum! Ale to trzeba mieć olej w głowie, a o to w ratuszu ciężko mają tylko rowerowy...
2022-09-08 13:50:23
altacet: Jak do teraz to największy szum był przy znalezieniu kapsuły z XX wieku.No cóż, najważniejszy jest lasn "gosposi".
2022-09-08 20:58:43
etykk2: Mamy 21 wiek w niektórych miastach przykrywaja specjalnym szkłem co jest widoczne dla zwiedzających a nie zasypywać to jest przecież nasz historia a jeżeli to zasypiają to po co kopia i wydają kasę
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: