Nasze lekcje historii to nie tylko nuda i wkuwanie! To także przygoda i naprawdę wartościowe zadania! Czyli lekcje historii w terenie.
Na lekcjach historii, a także w ramach szkolnego Klubu Historycznego działającego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Oddział w Cieszynie stara się w terenie uczyć historii Europy, Polski i Małej Ojczyzny. Poza wycieczkami realizuje szereg angażujących projektów. m.in. filmowych czy związanych z uzupełnianiem Wikipedii o hasła dotyczące historii Śląska Cieszyńskiego.
Wycieczki, na które zabiera uczniów, mają zazwyczaj dwa scenariusze: tematyczna wycieczka po mieście, np. Śladem… lub wyjście do miejsc pamięci, dziedzictwa Małej Ojczyzny. Zrealizował już wycieczki Śladem: średniowiecza (m.in.: pielgrzymka do grobu Przemysława Noszaka; madonna na Starym Targu; gotycki kościół św. Jerzego), przełomu średniowiecza i nowożytności (założenia architektoniczne słowiańskiego grodu i miasta średniowiecznego lokowanego na prawie niemieckim; dawne mury miejskie i rynki, kościoły itd.; detale architektoniczne gotyku i renesansu: dziedziniec muzealny; restauracja pod Brunatnym Jeleniem i śladem cieszyńskich szkół i naukowców (m.in. dawne gmachy szkół austriackich; Gimnazjum Polskiego w Cieszynie, szkoły katolickiej, etc.; postacie ks. Leopolda Jana Szersznika i Józefa Bożka).
- Podczas naszych wycieczek tematycznych poruszamy wątek zazębiania się świata przyrody, człowieka oraz jego cywilizacji. Podejmujemy tematy przejścia pierwszych ludzi ze świata przyrody do „własnego” oraz dziedzictwa i miejsc pamięci Małej Ojczyzny – wyjaśnia Grajewski.
Założył w szkole "Klub Odkrywców / Kopernikański krąg historyczny" - Nasze lekcje historii to nie tylko nuda i wkuwanie! To także przygoda i naprawdę wartościowe zadania! - przekonuje na stronach klubu Grajewski.
Inicjatywa z pewnością godna zauważenia i naśladowania.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.