Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim
Jak można przeczytać na stronach poświęconych temu wydarzeniu Dzień Pamięci powstał, aby nigdy nie zapomnieć o odwadze i waleczności Żydów oraz nigdy nie powtórzyć błędów Holocaustu. Początki zachowań antysemickich rozpoczęły się wraz z przejęciem władzy przez Hitlera. Naziści uważali, że Żydzi to rasa, która jest szkodliwa z przyczyn genetycznych i dlatego trzeba ją wyeliminować. Podczas II wojny światowej zaczęły powstawać obozy zagłady. Żydzi, ale nie tylko, byli do nich przywożeni pociągami. Część z nich trafiała prosto do komór gazowych. Inni musieli żyć w nieludzkich warunkach.
W większości miast Żydzi byli zamykani w gettach. Największe z nich powstało w Warszawie. W 1943 jego ludność była wywożona do obozu zagłady w Treblince. Zrozpaczeni mieszkańcy podjęli ostatnią próbę walki, chociaż wiedzieli, że nie ma ona żadnych szans powodzenia. Żydzi, którzy pozostali jeszcze w getcie rozpoczęli powstanie właśnie 19 kwietnia 1943 roku. Chociaż najzacieklejsze walki trwały tylko przez kilka dni, mieszkańcy getta stawiali opór przez miesiąc. Nie mogąc go złamać, Niemcy postanowili spalić wszystkie budynki w „dzielnicy zamkniętej".
Aby uczcić pamięć ofiar tamtych wydarzeń społeczność właśnie w tym dniu wpina w swoje ubranie kwiat żonkili (sztuczny lub „żywy”). Żonkil w tym dniu ma być symbolem pamięci i solidarności z ofiarami.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.