Nadzwyczajnie, bo ciepło na tapecie
Skoczowscy rajcy spotkali się w czwartek (5 listopada 2009) na nadzwyczajnej sesji. Powodem był wniosek 6 radnych, którzy uznali, że rada ma pochylić się nad zwolnieniem od podatku od nieruchomości Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej.
Wszystko zaczęło się od zwolnienia z płacenia podatku nowej spółki Sko- Eko, która w Skoczowie ma zajmować się kanalizacją. Podmioty które rozpoczynają działalność gospodarczą, zgodnie z prawem są zwalniane z płacenia podatku od nieruchomości do budżetu gminy. Po miedzy radnymi zawrzało. - Jeśli jeden podmiot jest zwolniony to dlaczego nie Miejskie Przedsiębiorstwo Energii Cieplnej(które szykuje podwyżkę dla odbiorców o 16,9 proc.) i Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej, które też działają na terenie Skoczowa ? - pytali radni z opozycji i zwołali nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej.
Z wnioskiem o zwolnienie z podatku MPEC zwróciła się grupa opozycyjnych radnych. W projekcie uchwały pojawił się także zapis o zwolnieniu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej, które zaopatrują w wodę nie tylko mieszkańców Skoczowa, ale i innych miejscowości powiatu cieszyńskiego. Przyjęcie takiej uchwały jak mówi burmistrz Janina Żagan byłoby przysłowiowym strzałem do własnej bramki. - Zwolnienie z podatku Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej, spowodowałoby korzystną zmianę dla wszystkich odbiorców, nie tylko mieszkańców Skoczowa. Tymczasem do budżetu nie wpływałby zysk z podatków- mówi burmistrz Skoczowa.
Innego zdania jest opozycja. - Jeśli zwalniamy jedną spółkę, to dlaczego nie wszystkie ?- pytał Zdzisław Baranowski dodając że najlepiej byłoby, żeby z ulgi podatkowej dla Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej skorzystali tylko skoczowianie. Jednak na pytanie czy to jest w ogóle możliwe nie znał już odpowiedzi.
Jak powiedział nam Antoni Czerech, prezes MPEC- u. Dzięki uchwaleniu ulgi podatkowej ciepło podrożałoby nie o planowane 16,9 proc a 13, 9 proc. - Niestety nasi dostawcy podnoszą cenę gazu, podwyżka więc jest konieczna podniesiemy cenę bez względu na uchwałę rady, możemy maksymalnie opuścić 3 proc, jeśli zostaniemy zwolnieni z podatków. Niestety złoża gazu w Dębowcu skąd je czerpiemy się kończą, a pozostali dostawcy podnoszą ceny, więc i my nie mamy wyjścia - dodał Czerech.
Ostatecznie radni nie zgodzili się na umorzenie podatku. A skoczowianie za ciepło zapłacą o 16, 9 proc. więcej.
Dorota Kochman
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.