Mural antysmogowy w Cieszynie gotowy
Mural antysmogowy został wykonany na jednym z bloków, należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka”. Ma nie tylko ozdabiać, ale również pomagać w walce ze smogiem. Zastosowane w nim farby pochłaniają smog, oczyszczając powietrze.
Powstanie muralu jest wynikiem działania Fundacji Aktywności Społecznej „Cieszynianka” - Fundacja Aktywności Społecznej Cieszynianka działająca przy S.M. Cieszynianka zdobyła dofinansowanie dla projektu „Ścianą w SMOG” z Fundacji BGK w ramach programu "Moja Mała Ojczyzna". Z całej Polski zgłoszono ponad 450 wniosków, z których 30 otrzymało dotację. Dzięki tej dotacji powstał mural antysmogowy (wykonany farbą fotokatalityczną - „pochłaniająca” miejski smog) na ścianie szczytowej bloku na osiedlu Podgórze II w Cieszynie, przy ul. Ludwika Brożka 19. Temat muralu - „Tramwaje cieszyńskie” - został wybrany w plebiscycie przeprowadzonym wśród mieszkańców os. Podgórze II w Cieszynie (tramwaje zdobyły 45% głosów) i jest związany z rocznicą wydarzenia historycznego - okresem kursowania tramwajów: od 1911 do 1921 roku. Mural został wykonany w niecałe 5 dni przez firmę Wallart – poinformował Michał Nowak z Fundacji Aktywności Społecznej „Cieszynianka”.
Mieszkańcy mogli wybrać jeden z trzech motywów (każdy pomysł na mural był związany z historią Cieszyna):
- Tramwaj cieszyński (zwycięski projekt – 45% głosów),
- Gwido Langer – pochodzący z Cieszyna kierownik Biura Szyfrów zajmującego się kryptografią, W 1932 roku pod jego kierownictwem kryptolodzy złamali szyfry niemieckiej Enigmy (34% głosów),
- Gustaw Morcinek - urodzony w 1891 roku, na Śląsku Cieszyńskim, polski pisarz związany ze Śląskiem, nauczyciel, działacz publicystyczny i poseł na Sejm (21% głosów).
Wernisaż muralu odbędzie się 3 czerwca, o godzinie 17.00. Organizatorzy zapewniają, że dla chętnych będą dostępne pamiątki związane z muralem oraz inne atrakcje.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.