Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mural antysmogowy w Cieszynie gotowy

W Cieszynie na bloku przy ulicy Brożka powstał mural antysmogowy, przedstawiający cieszyński tramwaj. Myśl przewodnią muralu wybrali w drodze głosowania mieszkańcy osiedla na którym mural powstał,

Mural antysmogowy został wykonany na jednym z bloków, należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka”. Ma nie tylko ozdabiać, ale również pomagać w walce ze smogiem. Zastosowane w nim farby pochłaniają smog, oczyszczając powietrze.

Powstanie muralu jest wynikiem działania Fundacji Aktywności Społecznej „Cieszynianka” - Fundacja Aktywności Społecznej Cieszynianka działająca przy S.M. Cieszynianka zdobyła dofinansowanie dla projektu „Ścianą w SMOG” z Fundacji BGK w ramach programu "Moja Mała Ojczyzna". Z całej Polski zgłoszono ponad 450 wniosków, z których 30 otrzymało dotację. Dzięki tej dotacji powstał mural antysmogowy (wykonany farbą fotokatalityczną - „pochłaniająca” miejski smog) na ścianie szczytowej bloku na osiedlu Podgórze II w Cieszynie, przy ul. Ludwika Brożka 19. Temat muralu - „Tramwaje cieszyńskie” - został wybrany w plebiscycie przeprowadzonym wśród mieszkańców os. Podgórze II w Cieszynie (tramwaje zdobyły 45% głosów) i jest związany z rocznicą wydarzenia historycznego - okresem kursowania tramwajów: od 1911 do 1921 roku. Mural został wykonany w niecałe 5 dni przez firmę Wallart – poinformował Michał Nowak z Fundacji Aktywności Społecznej „Cieszynianka”.

Mieszkańcy mogli wybrać jeden z trzech motywów (każdy pomysł na mural był związany z historią Cieszyna):

  • Tramwaj cieszyński (zwycięski projekt – 45% głosów),
  • Gwido Langer – pochodzący z Cieszyna kierownik Biura Szyfrów zajmującego się kryptografią, W 1932 roku pod jego kierownictwem kryptolodzy złamali szyfry niemieckiej Enigmy (34% głosów),
  • Gustaw Morcinek - urodzony w 1891 roku, na Śląsku Cieszyńskim, polski pisarz związany ze Śląskiem, nauczyciel, działacz publicystyczny i poseł na Sejm (21% głosów).

Wernisaż muralu odbędzie się 3 czerwca, o godzinie 17.00. Organizatorzy zapewniają, że dla chętnych będą dostępne pamiątki związane z muralem oraz inne atrakcje.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-13 17:13:17
Ruben: Coś fantastycznego!
2022-05-13 18:50:12
Oko: Piękne
2022-05-13 19:18:38
traveler85: Bardzo ładny, ale jeśli walczymy ze smogiem to dlaczego dopuszczamy do bezmyślnej wycinki drzew i koszenia trawy do gołej ziemi gdize tylko popadnie?
2022-05-13 21:50:34
suski: Morcinek? za Stalinogród??...
2022-05-16 10:50:58
XYZ?: traveler85: zasadne pytanie.
2022-05-16 10:55:43
XYZ?: c.d to tzw. "rewitalizacja" zieleni czyli wycinanie drzew i krzewów i zastępowanie ich rachitycznymi drzewkami i sadzonkami krzewów, które w dużej liczbie nie przeżyły 1 roku. " Upiększanie" trawników poprzez pozbawienie ich trawy, wysypanie kory na włókninę, ogławianie drzew w porze wzrostu liści....... tak, dbamy o przyrodę, jesteśmy ekologiczni......
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: