Mościcki, Kossak i…Göring w jednym miejscu!
Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach willa w Brennej związana jest z kupcem, kolekcjonerem i pasjonatem myślistwa - Brunonem Konczakowskim. W 1924 roku kupił w Brennej drewnianą chatę góralską, zlokalizowaną na południowym stoku Czupla. - W jej miejsce wzniesiono drewniany dworek w stylu tyrolskim, na kamiennej podmurówce, z drewnianym piętrem i poddaszem. Przyjmuje się, że do budowy obiektu drzewo limbowe i modrzewiowe sprowadzono z włoskich i austriackich Alp. Belki połączono bez użycia gwoździ, na tzw. zacios. Trójkątne szczyty ozdobiono jelenimi porożami. - poinformował Łukasz Konarzewski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dodał, że do dziś zachowała się część zbiorów myśliwskich i trofeów łowieckich m.in. medalion odyńca z 1913 r., a także stojak na broń, rysunki i obrazy.
W jadalni ustawiono secesyjny piec zdobiony zielonymi kaflami. - W okresie międzywojennym Konczakowski zapraszał do willi m.in. prezydenta RP Ignacego Mościckiego oraz Wojciecha Kossaka. Z niektórych przekazów wynika, że w okresie II wojny światowej bywał tu Herman Göring. W pobliżu willi w 1934 r. wzniesiono kaplicę św. Huberta – patrona myśliwych.- wyjaśnił Michał Bulsa, inspektor urzędu. Kaplicę wykonano z miejscowego piaskowca godulskiego, a wewnątrz umieszczono mozaikę ołtarzową przedstawiającą wizerunek św. Huberta, wykonaną przez Krakowski Zakład Witrażów rodziny Żeleńskich. Kaplicę poświęcił ks. kard. Adam Sapieha.
Podczas II wojny światowej w willi mieściła się placówka Abwehry. W czasach PRL obiekt służył jako miejsce wypoczynku dla członków rządu oraz gości państwowych zza zagranicy. W tym czasie część cennych elementów wyposażenia została wywieziona. Obecnie można je oglądać w zbiorach na Wawelu i Muzeum w Cieszynie. Od 1989 r. willa pełniła rolę ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego Nadleśnictwa Ustroń.
Ciekawą historię ma również cieszyńska willa rodziny von König. Obecnie znajduje się tu szkoła. Budynek powstał w 1905 roku, według projektu Franza Burkerta. Właściciele mieszkali w bogato zdobionych salach. Do swojej dyspozycji mieli m.in. pokój muzyczny. Budynek należał do Olgi von König. Po II wojnie światowej obiekt został przejęty przez państwo. Od lat 50. XX w. pełnił rolę internatu, a od 1990 r. przeznaczony jest na funkcję oświatową.
Elewacje obiektu wyremontowano w 2015 r. Wtedy także wymieniono stolarkę okienną. We wnętrzu, w przedsionku znajduje się tablica pamiątkowa z historią budynku. W przedsionku i we fragmencie przy drzwiach z przedsionka do korytarza głównego, zachowała się również historyczna posadzka; drzwi dwuskrzydłowe drewniane ze szkłem. Historyczna posadzka zachowała się także we wschodniej klatce schodowej.
Trzeba przypomnieć, że na przełomie XIX i XX wieku, do lat 30. XX w. w południowej części Cieszyna, na zboczu wzgórza tzw. Małego Jaworowego, powstała kameralna dzielnica willowa zwana Matterówką. Właścicielem tych terenów był Alfons Mattera. W 1924 r. rozpisano konkurs na plan zagospodarowania miasta i zabudowy Matterówki. Uznano, że teren zostanie zrealizowany według koncepcji cottage – małych willi - Alfreda Wiedermanna i Józefa Raszki.
Dzielnica ta, zgodnie z pierwotnym założeniem charakteryzuje się luźną zabudową willową w otoczeniu ogrodów, jednak o zróżnicowanej stylistyce: historyzującej, secesyjnej i modernistycznej. Jest to rejon obecnych ulic 3 Maja, Miarki, Ogrodowej, Błogockiej.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
