Miscellanea czyli przewodnickie różnorodności
Tym razem wspólnie nie tylko z Samorządem Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego, ale także z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. To właśnie w tej placówce, w Sali Rzymskiej, 14 listopada siedemdziesiąt osób, głównie przewodników nie tylko z cieszyńskiego koła, ale także z innych kół w województwie wysłuchało dwóch interesujących i poszerzających ich wiedzę o historii nadolziańskiego grodu wykładów.
Witając zebranych prezes Koła przewodników Ryszard Syrokosz wyjaśnił, skąd pomysł, by miscellanea zrobić w muzeum.
- Ponad rok temu spotkałem się z dyrektorem Muzeum i kolegą z wiślańskiego Koła i zastanawialiśmy się co zrobić, by zachęcić turystów do odwiedzenia muzeum. Dyrektor zaproponował wtedy, byśmy zrobili miscellanea tu. Syrokosz wspominał, jak będąc świeżo po kursie przewodnickim zwiedzał wraz z całą grupą młodych przewodników Muzeum. Zachował nawet bilet z tamtego dnia, który pokazał zebranym. Podkreślał, że choć często odwiedzający Cieszyn turyści mają bardzo ograniczony czas na zwiedzania miasta, a w dodatku część grup wyraźnie zaznacza, że nie chcą zwiedzać żadnych muzeów, to jeśli tylko jest taka możliwość, by turystom Muzeum pokazać, należy z niej korzystać, gdyż wyniosą stąd sporą porcję ciekawej wiedzy o mieście i regionie.
Prelegenci, którymi tym razem byli pracownicy Muzeum Śląska cieszyńskiego, przekazali słuchaczom Miscellaneów sporą porcję wiedzy o mieście, którą przewodnicy z pewnością będą mogli wykorzystać oprowadzając wycieczki po mieście, niekoniecznie nawet zachodząc z nimi do samego muzeum. Mgr Zofia Jagosz – Zarzycka opowiedziała zebranym o najnowszych odkryciach archeologicznych w Cieszynie, natomiast mgr Mariusz Makowski o historii budynku, w którym odbyły się Miscellanea. Po wykładach słuchacze, głównie przyjezdni, zwiedzili ekspozycję stałą i czasową Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Mniej oficjalną część spotkania, podczas której przewodnicy z różnych kół mieli okazję do rozmów na najróżniejsze tematy, zorganizowano w dawnej stajni pałacowej, czyli obecnym Cafe Muzeum. Na koniec chętni wyruszyli w teren. Głównie z myślą o gościach spoza Śląska Cieszyńskiego zaplanowano zwiedzanie wybranych fragmentów Cmentarza Komunalnego.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.