Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Minął termin wymiany prawo jazdy

30 czerwca 2006 r. ,upłynął termin wymiany praw jazdy na dokumenty nowego wzoru. Do wymiany zobowiązani są posiadacze praw jazdy wydanych na starych drukach. Kierowcy, którzy nie wymienią dokumentu, w przypadku kontroli, muszą liczyć się z otrzymaniem mandatu lub pouczenia. Przypominamy,  że kierujący pojazdem silnikowym, który pomimo istniejącego wymogu, nie dokonał w wyznaczonym terminie wymiany prawa jazdy, nie będzie traktowany jak kierowca, który prowadzi pojazd po drogach publicznych nie mając do tego uprawnień. (zobacz art. 94 k.w.).
Jednak czyn opisany wyżej będzie traktowany jako wykroczenie z art. 97 k.w. w związku z art. 150 ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz § 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 kwietnia 2002 r. w sprawie wymiany praw jazdy (Dz.U. Nr 69, poz. 640, zm. z 2002 r., Nr 205, poz. 1736, oraz z 2004 r., Nr 269, poz. 2674), za które przewidziano pouczenie lub mandat do 500 zł.
Kierujący pojazdem silnikowym, który pomimo istniejącego wymogu, nie dokonał w wyznaczonym terminie wymiany prawa jazdy nie naraża się jednak na holowanie pojazdu na koszt właściciela w trybie art. 130a ust. 2 pkt 1 lit. "b" prd.  Jesli jednak w trakcie kontroli drogowej kierujący okaże dokument starego wzoru musi się liczyć z
zatrzymaniem przez policjanta dokumentu i wydania kierującemu pokwitowania uprawniającego do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni. (art. 135 ust. 1 pkt. 1 lit. d) prd.

źródło: Policja Katowice
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: