Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Dzień ten poświęcony jest obrońcom walczącym o poszanowanie praw człowieka. Historia pokazuje, jak wiele osób z różnych kontynentów i kultur wkładało wysiłek w działania zapewniające przestrzeganie praw i wolności człowieka. Wiele z tych osób doznało prześladowań, skazywanych było na długoletnie wyroki więzienia lub nawet karę śmierci. Obchody Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć, ale także zwrócenia uwagi na zagadnienia współczesnego świata.
Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw, a każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby - te fundamentalne dla każdego wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ogłoszonej 10 grudnia 1948 r. na obradującej w Paryżu Trzeciej Sesji Ogólnego Zgromadzenia ONZ. Wartości zawarte i przyjęte zobowiązują wszystkie kraje do przestrzegania ich nie tylko 10 grudnia ale przez cały rok.
Sekretarz generalny ONZ w swym przesłaniu kilka lat temu z okazji Dnia Praw Człowieka powiedział: - To przede wszystkim na rządach państw spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie ochrony orędownikom praw człowieka. Wzywam wszystkie państwa, by przestrzegały wolności słowa i wolności gromadzenia się, tak potrzebnych w ich pracy. [...] Gdy życie obrońców praw człowieka jest zagrożone, zmniejsza się poczucie bezpieczeństwa wszystkich ludzi. Gdy głosy obrońców praw człowieka są zagłuszane, cierpi na tym sprawiedliwość.
Polska przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych została wybrana do Rady Praw Człowieka ONZ na kadencję obejmującą lata 2020-2022. Wybór naszego kraju jest przede wszystkim zobowiązaniem do dalszej aktywności na rzecz umacniania praw człowieka na świecie jak również na „swoim podwórku”.
AK, mat. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.