Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mały Szaniec w Czernem. Wiedzę o fortyfikacji przybliżono podczas imprezy historycznej

Mały Szaniec znajdujący się obecnie na terenie słowackiej gminy Czerne był częścią systemu umocnień jabłonkowskich szańców. Szereg szańców i redut różnej wielkości budowano tam od XVI wieku dla ochrony ówczesnej granicy Polski z Węgrami. Niedawno na terenie dawnej fortyfikacji zorganizowano „Dzień Historyczny”.

Była to druga edycja imprezy, której celem jest przybliżenie historii tego miejsca. Wójt Czernego Peter Staňo podkreśla, że Mały Szaniec jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem historycznym regionu Kysuce. A dzięki swej autentycznej historii jest również wspaniałym miejscem na tego typu wydarzenia, które mają nie tylko charakter rozrywkowy, ale także edukacyjny.

System szańców jabłonkowskich bronił Przełęczy Jabłonkowskiej przed zagrażającymi wówczas Europie Turkami. Wydarzenia takie, jak „Dzień Historyczny”, którego 16 września odbyła się druga już edycja, są doskonałą okazją do przybliżenia historii w przystępny i ciekawy sposób również osobom, które nie są nią na tyle zainteresowane, by sięgnęły do publikacji książkowych czy choćby dostępnych w internecie materiałów historycznych. Wielu spośród licznych uczestników wydarzenia, którzy przyszli na Mały Szaniec zarówno od strony Polskiej (od Trójstyku), jak i czeskiej oraz słowackiej przyznawało, że o historii tego miejsca nie wiedziało wcześniej nic, a do wyprawy na Mały Szaniec skłoniła ich chęć miło i ciekawie sprzędzonego czasu z rodziną.

O wprowadzenie historycznej atmosfery zadbali rekonstruktorzy z grup „Morová rana” z Turzovki i „Kompánia z Turca” z Martina. Atmosferę dopełniała średniowieczna muzyka w wykonaniu grupy Artio z Bytčy. Dla dzieci przygotowano nie tylko zawsze cieszące się wielkim powodzeniem malowanie twarzy, ale także różne średniowieczne zabawy. Wystąpił także teatr lalek „Dvor zázrakov”. A kto zgłodniał posilić mógł się nie tylko w kilku stoiskach z tradycyjnymi na tego typu współczesnymi wiktuałami, ale także na stoisku oferującym degustację potraw średniowiecznej kuchni.

Impreza była także doskonałą okazją do zaprezentowania się przez rzemieślników legitymujących się marką „Górolsko Swoboda – produkt regionalny”.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: