Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Magnoliowy spacer

Na spacer po Cieszynie warto wybrać się zawsze, ale w tym okresie szczególnie. Zakwitła bowiem chluba miasta ? magnolie. Nie, jak w innych miastach, pojedyncze drzewa. Cieszyn to istna magnoliowa oaza na ogrodniczej mapie Polski. Wytyczono nawet Szlak Kwitnącej Magnolii, którego autorem jest Mariusz Makowski, a Muzeum Śląska Cieszyńskiego wydało po nim przewodnik.

Większość najwspanialszych okazów zlokalizowana jest blisko centrum, by je obejrzeć nie nachodzimy się zbyt wiele, zaledwie kilometr. Sadzone były bowiem przy swych willach przez bogatych mieszkańców miasta w czasach, gdy stały się modną ozdobą zamożnych ogrodów, czyli pod koniec XVIII wieku. 

Spacerując po centrum łatwo odnaleźć szlak nawet nie dysponując przewodnikiem po nim i mapką. Na płotach przy posesjach, na których rosną usytuowane na szlaku magnolie, powieszono tabliczki z numerami i nazwą szlaku, który zaczyna się na placu Kościelnym (numery 8 i 4) i prowadzi przez ul. Sienkiewicza (numery 6 i 12) i 3 Maja (numery 17, 16, 13 i 10), ul. Miarki 2 na Limanowskiego, do Parku Pokoju przy Muzeum Śląska Cieszyńskiego.  Kto odczuwa niedosyt podziwiania tych pięknie kwitnących drzew udać może się na Wzgórze Zamkowe, gdzie znajdzie kolejne okazy. Magnolie rosną także przy Szpitalu Śląskim, a także na ul. Hallera oraz na ul. Sikorskiego oraz przy bulwarze spacerowym łączącym mosty graniczne Wolności i Pokoju po czeskiej stronie. 

Na spacer Magnoliowym szlakiem można wybrać się samemu już dziś, gdyż kwiaty pięknie się już rozwinęły. Dla żądnych oprócz wrażeń estetycznych również porcji rzetelnej wiedzy historycznej propozycję ma Cafe Muzeum. W niedzielę 6 kwietnia o godz. 15.00 o cieszyńskich magnoliach opowiadał będzie Mariusz Makowski, a o modernistycznych willach na szlaku Przemysław Czernek. Zbiórka pod ewangelickim Kościołem Jezusowym.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: