Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Lniana KAma!

W kończącym się 2015 roku w Wiśle królował len, a stało się to za sprawą nieformalnej grupy KAma! współpracującej z tamtejszym muzeum etnograficznym. Przez cały sezon realizowane było przedsięwzięcie ''Od ziarenka do płócienka'', którego celem było zwrócenie uwagi miejscowych jak i przyjezdnych na len- płótno, które jeszcze przed sześcioma, siedmioma dekadami było powszechnie w użyciu, obecnie zaś symbolizuje zanikającą tradycję.

A tę stara się restaurować grupa nieformalna KAma! Termin wywodzi się od imienia, zaś wykrzyknik, który jest nieodłączną częścią nazwy, oznacza mocny, dynamiczny akcent. Za tym pełnym symboliki szyldem stoi trójka przyjaciół – Kamila i Janusz Księżnikowie oraz Agata Janiec. Kamila, malarka a jednocześnie studentka IV roku etnografii w Cieszynie interesuje się literaturą,historią regionu Śląska Cieszyńśkiego, jej mąż również pochłonięty jest szeroko pojętą ludowością, a Agata jest przewodnikiem beskidzkim oraz muzealnym.

Wspomniana wcześniej trójka wzięła się za pielęgnowanie zanikającej tradycyjnej kultury śląskocieszyńskich górali, poprzez propagowanie rękodzieła. Napisali projekt, który zyskał dofinansowanie w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce „Działaj Lokalnie”, którego lokalnym koordynatorem na naszym terenie jest Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Przyjęli formę warsztatów, podczas których uczestnicy są wprowadzani w arkana dawnego rzemiosła i sami mogą spróbować swych sił. Stąd w ramach działań odbyły się kilkukrotnie warsztaty szycia koszul góralskich, prowadzone przez Weronikę Łacek, warsztaty zdobienia tychże, wyszywanie haftem krzyżykowym znaczków, a ponadto Małgorzata Kiereś, kierowniczka muzeum i etnograf prowadziła warsztaty tradycyjnego śpiewu góralskiego. Natomiast Zuzanna Raszka w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprowadziła warsztaty obróbki łodyg lnu.

Można także poszerzyć swą wiedzę, a wręcz dowiedzieć się czegoś nowego. W tym celu na przykład w szkołach i przedszkolach przedstawiana jest opowieść o lnie w formie japońskiego teatrzyku kamishibai, który polega na opowiadanie historii poprzez ilustrację (starszym kojarzy się z puszczanymi na ścianę przeźroczami z bajkami).

Zorganizowany też zostanie konkurs literacki „Przygody ziarenka”, bajkę zilustruje Kamila Księżnik. 

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją