Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Listy Morcinka z obozu wydane

Morcinkowi udało się przetrwać wojnę, ale spędził 6 lat w obozach - wpierw Skrochowice, potem Sachsenhausen, następnie w Dachau. Przez cały ten czas pisał listy do swojej siostry, Teresy. Korespondencja ta doczekała się właśnie wydania.

W Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie wśród wielu innych dokumentów związanych z autorem „Wyrąbanego chodnika” zachował się zespół listów z okresu uwięzienia pisarza w obozach koncentracyjnych - najpierw Sachsenhausen, następnie w Dachau. Jest ich łącznie 119, a wszystkie adresowane są do siostry, Teresy Morcinek, prowadzącej dom pisarza i mieszkającej z nim w Skoczowie.

- Listy obejmują cały okres pobytu autora Wyrąbanego chodnika roku w lagrach: od roku 1939, aż do zakończenia wojny w1945. Stanowią one jedyny tego rodzaju dokument, będący niezwykle ważnym świadectwem nie tylko biograficznym i literackim, ale także historycznym i kulturowym, są też dowodem na to, że można wyjść z nawet najgorszej sytuacji, a potem przetworzyć ją w wartość – podkreśla Róża Wawronowicz, kierownik skoczowskiego muzeum i dodaje: Listy pisane w obozowej rzeczywistości charakteryzują się, jak wszystkie inne listy autora „Zagubionych kluczy”, starannością i pisane są z zachowaniem dbałości o wygląd i estetykę. Pisane są w języku niemieckim (tylko w takim wolno było pisać), dość pociągłym i zamaszystym duktem pisma. Jak każdy więzień obozów koncentracyjnych, Morcinek musiał używać formularza obozowego, 4-stronnicowego, z adnotacją urzędową w j. niemieckim w lewym, górnym rogu, np.: Konzentrtrationslager Dachau 3K wraz z przepisami regulaminowymi korespondencji. Więźniom wolno było pisać dwa listy w miesiącu, jeśli nie zostali pozbawieni prawa pisania w wyniku jakiegoś przewinienia.

Teraz każdy z nas będzie mógł się przekonać, o czym pisał do siostry – książkę wydał właśnie IPN Oddział w Katowicach. Za wstęp i opracowanie odpowiada prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz i dr Lucyna Sadzikowska, zaś za tłumaczenie na użytek niniejszego wydawnictwa listy - germanista i tłumacz, Michał Szalonka.

Już w najbliższy piątek, 29 kwietnia o godz. 17.00 w Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie będzie można dowiedzieć się więcej o Morcinku, okolicznościach powstania listów oraz o zawartości nowo wydanej książki "Listy z Dachau. Gustaw Morcinek do siostry Teresy Morcinek". Spotkanie z redaktorką tomu Krystyną Heską-Kwaśniewicz poprowadzi Joanna Jurgała-Jureczka.

Portal OX.PL jest patronem medialnym spotkania.



red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-04-26 16:27:13
b_es: Sachsenhausen, nie - Sachsenchausen!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: