Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lider Rozwoju Regionalnego to gmina Strumień

Anna Grygierek Burmistrz Strumienia odebrała prestiżową nagrodę. Gmina Strumień, którą zarządza zdobyła tytuł „Lidera Rozwoju Regionalnego 2023”. Nagrodę wręczono podczas jubileuszowego X Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Rada Kongresowa, po dokładnej analizie rekomendacji dla ponad 850 nominowanych podmiotów, postanowiła przyznać tytuł „Lidera Rozwoju Regionalnego 2023” dla 30 z nich, a wśród nich znalazła się również Gmina Strumień.

Ta ogólnopolskie wyróżnienie gospodarcze przyznawane firmom i miastom, które działając aktywnie dla dobra lokalnej społeczności skutecznie pozyskują środki unijne na inwestycje. Tytuł trafia do miejsc, gdzie można dostrzec pozytywne zmiany w otoczeniu, wynikające z realizacji kluczowych projektów. Program jest prowadzony przez Polską Agencję Przedsiębiorczości i „Biznes Plus” w Gazecie Wyborczej.
 
Strumień został doceniony, za realizację przedsięwzięć w ostatnich latach. Zrealizowano wiele inicjatyw, które istotnie wpłynęły na poprawę wizerunku miasta i ułatwiły codzienne życie jego mieszkańcom. A to wszystko aktywnym staraniom o pozyskanie funduszy zewnętrznych.

Do kluczowych osiągnięć ostatnich lat zalicza się m.in. rewitalizację Parku Miejskiego, modernizację basenu i stworzenie nowej siedziby Domu Kultury, utworzenie strefy rekreacji przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury wraz z kortami tenisowymi, boiskiem do  squasha i placem zabaw, powstanie Galerii pod Ratuszem, termomodernizację przedszkola i szkoły, kompleksowy remont Ratusza, budowę boiska za szkołą, parkingów przy ul. 1 Maja 38, ul. Podwale, ul. Pawłowickiej, ul. Osiedlowej i ul. Młyńskiej, połączenie ul. Młyńskiej z ul. Kościelną, przebudowę ul. Młyńskiej i ul. Kościelnej, modernizację infrastruktury przy LKS Wisła Strumień, modernizację systemu kanalizacji i oczyszczalni ścieków w Strumieniu, oraz utworzenie przystosowanych do osób niepełnosprawnych mieszkań wspomaganych będących doskonałą alternatywą dla Domów Pomocy Społecznej.
 
Gmina Strumień szykuje się do kolejnej ważnej inicjatywy. Gmina Strumień wspólnie z partnerami: z Polski- z Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu oraz z partnerami ze Słowacji-  z Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava aplikowała o środki finansowe w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027. Wśród zadań przewidzianych do wykonania w ramach wspólnego wniosku w samym Strumieniu zakłada się budowę tężni solankowej wraz z zagospodarowaniem terenu pod organizację imprez plenerowych. Na wiadomość o tym czy projekt będzie realizowany musimy jeszcze poczekać, gdyż formalna ocena wniosku zaplanowana jest na II kwartał 2024 r.

Niedługo nie do poznania zmieni się również teren po dawnej kaflarni. Podczas LXV sesji Rady Miejskiej w Strumieniu radni podjęli uchwałę o przystąpieniu Gminy Strumień do Spółki Akcyjnej Agencja Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej. W wyniku tej decyzji, w Strumieniu wkrótce powstanie inkubator przedsiębiorczości, a teren po dawnej kaflarni, będący wkładem finansowym gminy i wniesiony do spółki jako aport, zyska nowe życie.

Warto przypomnieć, że w maju 2021 r.  Gmina Strumień zawarła porozumienie partnerskie z Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku- Białej, mające na celu wspólne podejmowanie działań zmierzających do stworzenia inkubatora przedsiębiorczości na terenie gminy, a konkretnie na terenie dawnej kaflarni w Strumieniu. Agencja planuje pozyskać na ten cel dofinansowanie stanowiące aż 85% wartości całego przedsięwzięcia. Wartość szacunkowa projektu realizowanego w samym Strumieniu to koszt ok. 20 mln zł. Głównym celem Inkubatorów Przedsiębiorczości jest wspieranie rozwoju przedsiębiorstw i aktywizacji mieszkańców.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-12-10 12:10:03
edward pilich : Bierzcie włodarze innych Gmin przykład z Pani Burmistrz Strumienia a nie siedzieć na nie napiszę czym
2023-12-10 13:24:40
edward pilich : Gratuluję Pani burmistrz
2023-12-10 14:42:44
Marx.: samorządy oceniałbym po a/ wielkości zadłużenia na mieszkańca; b/ wysokości zdzieranych z mieszkańca podatków; c/ sondażach wśród mieszkańców, można jeszcze kilka sensownych kryteriów wymyślić - natomiast przyznawanie byle komu byle jakich tytułów, nagród, pucharów czy dyplomów to od dawna sposób na zarabianie tych, co na próżności i głodzie poklasku nagradzanych żerują
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: