Lekarz cieszyńskiego gestapo i Witkacy
Co ma wspólnego słynny awangardowy artysta Stanisław Ignacy Witkiewicz, zwany Witkacym, z egzekucją pod Wałką w Cieszynie 20 marca 1942 r., gdzie Niemcy powiesili 24 członków polskiego ruchu oporu w regionie?
Otóż, by nie wznosić patriotycznych okrzyków, bezpośrednio przed zbrodnią skazańcy otrzymali zastrzyki w język od – często określanego mianem „lekarza cieszyńskiego gestapo” – dr. Henryka (Heinricha) Borenioka, urodzonego w Cieszynie lekarza uzdrowiskowego w Jaworzu w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Medyk w 1937 r. poznał Witkacego i zaprzyjaźnił się z nim. Artysta odwiedzał go na Śląsku Cieszyńskim, obficie z nim korespondował, a żona Borenioka, Hanna stała się kimś w rodzaju jego muzy. Kobieta spisała też wspomnienia ze swoich (i swojego męża) perypetii z Witkacym.
Właśnie relacje między tą trójką staną się głównym przedmiotem prelekcji Wojciecha Święsa. Historia dr. Borenioka niesie za sobą wiele nieoczywistych konkluzji…
Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprasza 19 marca 2024 r. o godz. 16.00 na wykład Wojciecha Święsa "Lekarz cieszyńskiego gestapo z obrazu Witkacego". Spotkanie odbędzie się w ramach sekcji historycznej „Przeszłość i Teraźniejszość” Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku. Wstęp wolny!
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.