Las płonie szybko, rośnie powoli

Rozstrzygnięto zorganizowany wspólnie przez Komisję Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie i Nadleśnictwo Ustroń konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych gminy Ustroń Las płonie szybko, rośnie powoli. Dyplomy i nagrody uroczyście wręczono 9 października w DW Leśnik w Jaszowcu.

- Było bardzo duże zainteresowanie, wpłynęło 40 prac, z czego jako organizatorzy bardzo się cieszymy – mówi Jan Machała.
Jury, w którego skład wchodzili m.inn. Wiktor Naturski z ramienia Nadleśnictwa Ustroń czy Jan Machała i Sabina Firkowska z KOP PTTK zgodnie stwierdziło, że nie miało łatwego zadania, gdyż wiele prac było na bardzo wysokim poziomie artystycznym, a przy tym bardzo sugestywnych, a więc spełniających swą role edukacyjną.

Ostatecznie wyłoniono zwycięzców i wyróżnionych w dwóch kategoriach wiekowych: Klasy I-III: 1. Maksymilian Zawiliński (Kl III SP 3), 2. Emilia Domagała (kl. III SP3), 3. Tymoteusz Greń (kl. III SP 1), wyróżnienia: Marta Kepińska i Kornelia Wilczek (obie kl. III SP 6). Klasy IV – VI: 1. Agnieszka Wróblewska (kl V SP 3), 2. Gabriela Sztuka (kl V SP 1), 3. Samanta Pinkas (kl. V SP 3), 4. Ola Kalisz (kl. VI SP 2), 5. Katarzyna Górny (kl. VI SP 5). Wyróżnienia: Kamila Pawelska (kl VI SP3), Paulina Ryłko (kl. V SP 1), Patrycja Jałowiczor (kl. IV SP 2), Paulina Zagajewska (kl. VI SP 1). Przyuznano także dwie nagrody Euroregionu Śląsk Cieszyński. Przypadły one Kamilowi Faron (kl. V SP 2) i Martynie Legierskiej (kl. V SP 5).

Nagrody wręczali Wiktor Naturski z Nadleśnictwa Ustroń, Jacek Tyczkowski, prezes oddziału PTTK Beskid Śląski w Cieszynie i Jan Machała, prezes Komisji Ochrony Przyrody przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie. - Na szczęście góry tak bardzo nie płoną, jak typowe lasy na nizinach, tak że my jesteśmy trochę uprzywilejowani. Kiedy cała Polska się pali, my w górach mamy trochę oddechu, ale to niestety zmienia się pod wpływem ludzi. Musicie wiedzieć, że 9 na 10 pożarów, które są w lesie powodują ludzie - stwierdził Wiktor Naturski zauważając, że w większości prac pokazane jest z jednej strony wielkie nieszczęście, jakim jest pożar, a z drugiej nadzieja na to, że po pożarze las potrafi się odnowić. - Widzę duży artyzm prac. Mam nadzieję, że poza tym, że wykonaliście prace plastyczne rozumiecie, jakie zagrożenie niesie pożar dla lasu. Że nawet zostawienie rozbitej butelki, już nie mówiąc o zapaleniu zapałki czy wyrzuceniu przez dorosłego niedopałka może się przeistoczyć w pożar i będziecie w przyszłości zwracać uwagę też innym osobom – dodał Jacek Tyczkowski.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją