Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Książnica zaprasza. Czechosłowackie wpływy na Śląsku Cieszyńskim

We wtorek (19.10) o 16:30 w cieszyńskiej Książnicy rozpocznie się spotkanie z doktorem Grzegorzem Gąsiorem - autorem książki "Polityka narodowościowa na czechocłowackim Śląsku Cieszyńskim w latach 1920-1938".

Dr Grzegorz Gąsior jest pochodzącym z Karwiny historykiem, adiunktem w Katedrze Studiów Interkultorowych Europy Środkowo-Wschodniej na Wydziale Lingwistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

- Książka dr. Grzegorza Gąsiora jest efektem jego wieloletnich kwerend archiwalnych i opiera się przede wszystkim na dokumentach dotychczas niewykorzystywanych przez badaczy. Potwierdzają one istnienie polityki narodowościowej państwa czechosłowackiego wobec Śląska Cieszyńskiego, mającej na celu osłabienie mniejszości narodowych i wzmocnienie narodowości czeskiej. Kwestia, w jakim zakresie była ona realizowana i czym właściwie była owa polityka narodowościowa, jest właśnie jej tematem - informuje Książnica Cieszyńska.

KR/KC

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-17 16:23:06
święty_Patryk: zająłby się Gąsior polskimi wynalazkami z tematu wynarodowiania, antysemityzmem Kolbego i spółki, gettami żydowskimi na uczelniach w II RP, pogromami Żydów podczas i po II wojnie, akcją "Wisła", prześladowaniami mniejszości niemieckiej itd - ale widać inne zlecenia dziś w cenie, więc gęga jak mu płacą
2021-10-17 18:13:45
Mach: Patryku, nie masz racji. Pochodzący z Karwiny historyk pisze o sprawach które dotyczyły jego przodków i o których mocno także rozpisują się czescy historycy. Badania w tym zakresie oparte na dokumentach są cenne, bo gdyby ich nie było dla potomnych została by wersja napisana jedynie przez drugą stronę. Bo jak się okazuje, także i współcześnie, nawet faktami da się zręcznie manipulować.
2021-10-17 18:28:27
koszor: Żyjemy na Śląsku Cieszyńskim i dobrze, żeby historia tego regionu była nam znana. Przed laty słyszałem różne historie o prześladowaniach Polaków w okolicach Jabłonkowa czy Karwinej. I to nie tylko ze strony czeskich nacjonalistów, którzy przyjechali tu z innych rejonów Czech, ale także ze strony "szkopyrtoków".
2021-10-17 18:59:21
święty_Patryk: że niby w czym nie mam racji - nie było powszechnego antysemityzmu, palenia Żydów w stodołach, pogromów Żydów, wysiedleń Łemków i Ukraińców, obozów koncentracyjnych dla Niemców??... trzeba adiunkta by napisał co tu każdy jeden od dekad wie??...i coś w tym odkrywczego albo dziwnego, że czeskie rządy jak wiele innych starały się homogenizować społeczeństwo??... toż d z i ś na naszych oczach w n a s z y m kraju władza PiS brutalnie i z wykorzystaniem ordynarnych propagandowych ataków na mniejszości i jakichkolwiek "innych" dokładnie to samo robi - może o tym pogęgamy?
2021-10-17 19:39:20
święty_Patryk: "mamy w swojej historii wydarzenie, o którym wolimy nie pamiętać. Akcja „Wisła” nie była tylko i wyłącznie przesiedleniem tej części społeczeństwa ukraińskiego, które było ideologicznie związane z UPA. Był to przede wszystkim zbiorowy odwet, taki sam, jakiego dokonano na Ślązakach i Niemcach, „tutejszych” zamieszkujących tzw. Ziemie Odzyskane. Obecnie mówi się, że w deportacjach ludności ukraińskiej wywieziono z terenów Lubelszczyzny, Chełmszczyzny, Beskidu Niskiego i Bieszczad do 150 tys. osób, w tym mieszane polsko-ukraińskie rodziny i Łemków. „Syrop z piołunu. Wygnani w akcji «Wisła» – korzenie zapoznane. Smoleński w swoim reportażu oddaje głos tym, którzy przez całe dziesięciolecia woleli nie wspominać o swoich korzeniach. Starali się zapomnieć o tożsamości i wychować dzieci na Polaków, bo tylko to zapewniało możliwość w miarę normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Tak samo jak w śląskich domach, i tutaj nie mówiono o Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie, gdzie znalazła się część deportowanych, ani o brutalności wywózek, którym niejednokrotnie towarzyszyły zabójstwa i gwałty." więcej: histmag.org/Pawel-Smolenski-Syrop-z-piolunu.-Wygnani-w-akcji-Wisla-recenzja-15933"
2021-10-17 19:44:01
święty_Patryk: nie tylko mocno oburzonym czeską polityka wobec mniejszości po 1918, ale każdemu kto chce poznać prawdziwą historie Polski tę książkę Pawła Smoleńskiego polecam - być może zrozumieją, że o wiele większe grzechy sami mamy za uszami, i że tym Polakom po czeskiej stronie Olzy wcale tak źle się nie powodziło - czarne.com.pl/katalog/ksiazki/syrop-z-piolunu
2021-10-17 21:06:26
Mach: Patryku nadal nie masz racji, niezależnie co tu wrzucisz za tekst bowiem "Książnica zaprasza" i będzie tam o " Polityce narodowościowej na czechosłowackim Śląsku Cieszyńskim w latach 1920 -1938", nie o antysemityzmie, paleniu Żydach itd. ,to wszystko są fakty okropne z minionej historii. Rozumiesz ,że wszystkim Pan Gąsior nie będzie się zajmował i na spotkaniu w Książnicy o wszystkim powiedzieć się nie da- wybrał właśnie taki temat- i możesz skorzystać z zaproszenia lub nie. Z tego samego powodu nie możesz też narzucać Panu Gąsiorowi czym ma się zajmować i jakie mają być jego zainteresowania. Pisze o tym wycinku historii ,która niejako była częścią życia jego przodków. Nie musisz dostrzegać w tym temacie jakiegoś drugiego dna. Z tego samego powodu nikt tobie nie będzie narzucał o czym masz pisać na tym forum.
2021-10-17 21:10:02
święty_Patryk: toż ja właśnie o tym pisałem w pierwszym poście, że dziś takie tematy są w cenie - a po aferze z Turowem wręcz b e z c e n n e... ;)
2021-10-17 21:11:07
święty_Patryk: [i kto za to płaci? - pan płaci, ja płacę, społeczeństwo...]
2021-10-18 11:02:19
nugrud: Ta książka była w produkcji na długo przed Turowem.
2021-10-18 15:37:14
święty_Patryk: tak to bywa w interesach, wstrzelił się inwestor
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: