Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kowal - częsty gość

Pewnie wiele osób zauważyło na nasłonecznionych pniach drzew, na ścianach i pod płotami ożywione w kolektywnym ruchu grupki czerwonych owadów. Ich dekoracyjne, czarne wzory na pancerzach o szerokości 10 mm przypominają ornamenty Indian lub Aborygenów.

  Kiedy inne owady stają się coraz mniej obecne w naszym otoczeniu, czerwone stadka prezentują się powszechnie także w jesienne dni.
Budzące u niektórych zachwyt u innych obrzydzenie, mogące jeszcze innych niepokoić, kowale bezskrzydłe – Pyrrohocoris apterus, towarzyszą nam od wczesnej wiosny, lubią letnie upały i jesienne dni pełne słońca. Jesienią kowale kończą swój cykl rozwojowy, by zimą ukryć się w ziemi.
- Przede wszystkim trzeba zauważyć, że kowale są absolutnie niegroźne dla roślin. Ich czerwona barwa oznacza, że są niejadalne dla innych. Taki kolor wynika z nagromadzenia substancji w organizmie mających toksyczne działanie dla potencjalnych konsumentów. Substancje te, na przykład alkaloidy pochodzą z pochłanianych roślin. Z moich obserwacji wynika że latające wokół kolonii kowali kosy i drozdy a także kury nigdy nie próbowały zjadać tych owadów - tłumaczy biolog, Teresa Papkala ze Skoczowa.

Kowale bezskrzydłe, pospolite owady z rodziny kowalowatych, z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych żywią się sokiem z nasion i owoców różnych drzew. Skupiają się w grupach do kilkuset osobników. Informacje o kowalach bezskrzydłych zawarte w serii wydawniczej „Zwierzęta świata” opracowanej pod redakcją Henryka Sandera dotyczą interesujących zjawisk tzw. polimorfizmu. W przypadku omawianego gatunku polega to na tym że niektóre osobniki mają normalnie rozwinięte skrzydła / widzimy niektóre owady przelatujące/ inne zaś silnie skrócone skrzydła z tyłu pancerzyka. Nauka nie określiła jaką rolę spełniają kowale w przyrodzie . 

Szymon Broda

Patrz: Henryk Sander, Zwierzęta świata, Warszawa, PWN 1989



   

źródło: ox.pl
dodał: SB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: