Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 36/16 - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cisownicy

W naszej serii o kościołach Śląska Cieszyńskiego prezentujemy historie parafii, które mają za sobą naprawdę długą historię, jak i tych, które powstały stosunkowo niedawno. Dziś przyszła pora na Parafię Ewangelicko-Augsburską w Cisownicy, którą bez żadnych wątpliwości, możemy zaliczyć do tej drugiej kategorii.

Miejscowa świątynia nie zostałaby wybudowana, gdyby nie ogromne zaangażowanie cisownickich ewangelików. Rada Parafialna Parafii Ewangelickiej w Ustroniu zawiązała Komitet Budowy kościoła w Cisownicy, który organizował i prowadził całą budowę. Cisowniczanie przekazali ofiary pieniężne, transportowali materiały budowlane, a także sami pracowali przy powstawaniu kościoła.

21 czerwca 1981 roku odbyła się uroczystość poświęcenia wybudowanej kaplicy. Zwierzchnik Kościoła, ks. bp Janusz Narzyński określił ten obiekt sakralny jako kościół im.Jana Chrzciciela. Poświęcenia dokonali również: ówczesny ks. senior Jan Szarek oraz proboszczowie - ks. Paweł Bocek i ks. Stanisław Dorda.

Projekt kościoła został wykonany przez inż. arch. Karola Kozieła. Za wystrój wewnętrzny odpowiadał artysta Jan Herma. Organy znajdujące się w kościele były darem Światowej Federacji Luterańskiej. Zostały one Złożone i poświęcone w kościele w 1983 roku. Dzwony to kolejny podarunek, tym razem od Diecezji Mazurskiej. Za zgodą seniora ks. Pawła Kubiczka oraz ks. proboszcza Wilhelma Firli z Sorkwit, dzwony zdjęto z wieży opuszczonego kościoła w Warpunach i zamontowano na wieży cisownickiej świątyni.

Początkowo był to filiał parafii w Ustroniu. Cisownicką parafią stał się w 1986 roku.

W parafii działają dwa chóry - parafialny (powstały w 1989 roku, dzięki inicjatywie ks. Jana Kozieła) oraz chórek dziecięcy (którego początki przypadają na rok 1980).

Obecnie proboszczem parafii jest ks. Marek Twardzik.

Nabożeństwa odbywają się w niedziele o godz. 9:00.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cisownicy
Cisownica, ul.Cisowa 128
43-440 Goleszów
tel. (33) 858 60 81
http://www.cisownica.luteranie.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: