Koronawirus: co z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności
Zgodnie z tą Ustawą orzeczenie o niepełnosprawności może być obecnie wydane bez bezpośredniego badania osoby, która o nie wnioskuje.
Lekarz, przewodniczący komisji orzeczniczej, może ocenić stan zdrowia osoby występującej o orzeczenie na podstawie dokumentacji medycznej dołączonej do wniosku o orzeczenie, jeśli uzna ją za wystarczającą. Nie ma także konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza niemożność osobistego stawiennictwa z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby. Z Ustawy dowiadujemy się również, że orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony, którego ważność:
- upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w trakcie ważności posiadanego orzeczenia na czas określony kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia);
- upływa po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w trakcie ważności posiadanego orzeczenia na czas określony kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność nie dłużej jednak niż do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia).
Na terenie naszego powiatu orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności wydaje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który swoją siedzibę ma w budynku Starostwa. z dniem 26.03.2020 r. do odwołania został wprowadzony całkowity zakaz wejścia do budynku Starostwa Powiatowego w Cieszynie znajdującego się przy ul. Bobreckiej 29.
Aby osoby mogły dostarczyć dokumenty dotyczące orzeczenia o niepełnosprawności przy wejściu do budynku Starostwa została wystawiona zbiorcza urna, do której należy wrzucać kompletne wnioski (opis dokumentacji, jaką należy załączyć do wniosku znajduje się na ostatniej stronie wniosku). Do wniosku należy dołączyć oryginały i kopie kart informacyjnych z leczenia szpitalnego oraz wykonanych badań. Wszystkie oryginały zostaną zwrócone w dniu komisji lub odesłane wraz z wydanym orzeczeniem – czytamy na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
AK, mat. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.