Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Korfanty (i nie tylko) w bibliotece

Cieszyńska Biblioteka Miejska z okazji Roku Wojciecha Korfantego realizuje projekt edukacyjny „My sóm stela”. Co się już wydarzyło, a co jeszcze przed nami?

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Wojciecha Korfantego, wybitnego przywódcy narodowego Górnego Śląska.

- Z tej okazji od czerwca do października w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie realizowany jest projekt edukacyjny „My sóm stela”, który ma na celu upowszechnienie wiedzy o Wojciechu Korfantym w 150. rocznicę urodzin, Powstaniach Śląskich oraz dziedzictwie kulturowym Śląska. Od czerwca do lipca przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w cyklu warsztatów edukacyjnych „Ze sztambucha starzyka” i „Lato zielinóm przeposane”, wzbogaconych o formy zabawowe, jak: kapsle, kółko i krzyżyk czyli zabawy bez prądu oraz zagadki leksykalne z wykorzystaniem słownika gwarowego i podań ludowych – informują pracownicy Biblioteki Miejskiej.

To nie koniec atrakcji - 2 września od godz. 10.00 do 12.00 przed Teatrem im. A. Mickiewicza odbędzie się piknik rodzinny „Wakacje do mety!” oparty na zabawach śląskich.

Zaś po wakacjach Biblioteka zaprosi uczniów na spotkania autorskie z Kazimierzem Szymeczko promujące książkę „Gołąbek niepokoju”(22.09 br. godz. 9.00 i 10.30) oraz przedstawienie "O Skarbniku z głębokiej kopalni" (23.10 br.) z elementami gwary śląskiej w wykonaniu grupy teatralnej Bajkowe Skarbki Śląska.

Nie zapomniano również o nieco starszych odbiorach: - Z kolei dorośli będą mogli obejrzeć wystawę pt. #ŚląskWspólnaSprawa, szesnaście plansz opowiadających o Górnym Śląsku w II Rzeczpospolitej – wydarzeniach związanych z powrotem części Górnego Śląska do Polski, bohaterach lat 1918-1939 oraz życiu codziennym na ulicach śląskich miast. Wystawa dostępna będzie od 16 września do 27 października br. w Czytelni Biblioteki Miejskiej – informuje Biblioteka Miejska w Cieszynie na swoim profilu na FB.

 

Red.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-08-20 13:31:12
św. Patryk.: organizowanie imprez rocznicowych polskiego nacjonalisty w historycznym Domu Niemieckim/Deutsch Haus i to w od wieków z Wiedniem związanym Cieszynie to pomysł żywcem z metodologii PiS zaczerpnięty chyba, odwracanie kota ogonem itp - nota bene ciekawy jest na temat iluzorycznej "od dawien dawna polskości" Śląska Cieszyńskiego tekst M. Morysa-Twarowskiego "ŚLĄSK CIESZYŃSKI – FAŁSZYWE POGRANICZE?", dostępny tutaj: https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/5975/Morys-Twarowski,%20%20l%20sk%20Cieszy%20ski%20pogranicze.pdf?sequence=1
2023-08-20 13:31:37
św. Patryk.: "W polskiej historiografii tak naprawdę nie ma miejsca na Księstwo Cieszyńskie – z kulturą bez szlachty i kresów, z historią bez Jagiellonów, rozbiorów i powstań narodowych. Wystarczy zerknąć do indeksów poszczególnych tomów „Wielkiej historii Polski” pod redakcją Stanisława Grodziskiego, Jerzego Wyrozumskiego i Mariana Zgórniaka: 1. Krzysztof Baczkowski: Dzieje Polski późnośredniowiecznej (1370-1505). Kraków 1999 – w indeksie Cieszyn wymieniony pięć razy, ale tylko na mapach. 2. Stanisław Grzybowski: Dzieje Polski i Litwy (1506-1648). Kraków 2000 – w indeksie Cieszyn pojawia się trzykrotnie; dwa razy pojawia się na mapie; raz w związku z udziałem niewymienionego z imienia księcia cieszyńskiego (był nim Wacław III Adam) w koronacji Katarzyny Habsburżanki, trzeciej żony Zygmunta II Augusta (s. 101). 3. Józef Andrzej Gierowski: Rzeczpospolita w dobie złotej wolności (1648-1763). Kraków 2001 – w indeksie Cieszyn pojawia się trzykrotnie, ale tylko na mapach."
2023-08-20 13:32:07
św. Patryk.: "Dopiero Stanisław Grodziski: Polska w czasach przełomu (1764-1815). Kraków 2001, s. 218, dostrzega Księstwo Cieszyńskie, pisząc, że „Większość jego ludności stanowili Polacy, którzy utrzymywali w księstwie starą tradycję piastowską”33. Księstwo Cieszyńskie „odnajduje się” w polskiej historii dopiero w XIX wieku – kiedy nie było już Rzeczypospolitej Obojga Narodów i nie można było wiązać narodowej historii z jednym organizmem państwowym. Wydarzenia 1920 roku uniemożliwiły jednak tej ziemi zadomowienie w polskich dziejach."
2023-08-20 17:10:16
RysiekK22: Nie broniąc jakichkolwiek urojonych "praw" Polski do władania Tą Ziemią przypominam że Niemce/Austryjaki tyż żadnych nie mają, a skala ich win jest niewątpliwie większa. Tak wiec jeżeli ktoś od nich będzie tą imprezą urażony to rozpaczać nie będziem.... a wrzucanie Korfantego do jednego wora z polskimi nacjonalistami ( prawdopodobnie winnymi jego śmierci ) jest co najmniej nadużyciem
2023-08-21 12:23:21
Mach: Pojęcie Śląska Cieszyńskiego w powszechnej świadomości jego mieszkańców w 1919 r. jako tako jeszcze nie istniało. Można mówić jedynie o Austriackim Śląsku Opawskim i Księstwie Cieszyńskim, które formalnie istniało jako jednolity twór do czasu jego rozbiorów i podzielenia go pomiędzy Czechosłowację i Polskę i dokonano tego bezprawnie, podobnie jak wcześniej rozbiorów Polski. Księstwo Cieszyńskie było tyglem kulturowym o głęboko zakorzenionej tolerancji i to w jego granicach przed prześladowaniami władz niemieckich chronili się Górno Ślązacy wszczynający strajki w niemieckich kopalniach i fabrykach Górnego Śląska. Księstwo Cieszyńskie ma tyle tylko wspólnego z powstaniami śląskimi, że Polska Organizacja Wojskowa miała na jego terenie obozy uchodźców w Piotrowicach k. Karwiny lub Zebrzydowic, jak kto woli gdzie doszło do wymiany ognia przez granicę pomiędzy przyszłymi powstańcami a policją niemiecką, która to wymiana ognia przyczyniła się do wybuchu I Powstania Śląskiego nie obejmujący Księstwa Cieszyńskiego. To rozbiór Księstwa w lipcu 1920 roku i włączenie jego części do nowych państw stał się przyczyną wymazywania przez polskich i czechosłowackich nacjonalistów wymazywania jego nazwy w świadomości jego mieszkańców i wprowadzania w zamian pojęcia Śląska Cieszyńskiego a jego mieszkańców zaczęto określać Ślązakami.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: