Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koniec z ulgą internetową

Zła wiadomość - koniec z ulgą internetową. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że w 2013 roku nie odliczymy wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci internetowej.

Jeszcze w tym roku mogliśmy odliczyć wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci internetowej. Od przyszłego roku nie będzie już tej często stosowanej przez nas ulgi podatkowej. Decyzje zapadły.

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Tym samym zdecydował o likwidacji ulgi na internet. To jednak nie jedyna decyzja, która zapadła tego dnia...

Do tej pory każdy podatnik, który ponosił wydatki związane z dostępem do internetu, mógł odliczyć od podatku 760 złotych rocznie. Dlaczego nie będzie już tej często stosowanej przez Polaków ulgi podatkowej? Likwidacja ulgi ma skutkować oszczędnościami, w budżecie zostanie 424 mln zł.

Ulga, ulga i po...

Jej celem było zrekompensowanie podatnikom wzrostu cen na usługi w sieci, spowodowanej podniesieniem VAT z 7 do 22 proc. Jednak ze względu na rozwój w ostatnich latach usług internetowych, a w rezultacie spadek ich cen i rosnącą liczbę użytkowników sieci - znaczenie tej ulgi maleje...” - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak łatwo się domyślić zmiany budzą głosy sprzeciwu. - To jedyna ulga z której mogłam w części korzystać. Przynajmniej raz w roku wpadł mi do kieszeni jakiś dodatkowy grosz z tego tytułu. No cóż nie od dzisiaj wiadomo, że jak ma się mało to mu jeszcze zabiorą – mówi oburzona Katarzyna Węglarz z Cieszyna.

Jakie zmiany czekają nas jeszcze w przyszłym roku? Prawo do ulgi prorodzinnej stracą rodziny i osoby samotnie wychowujące jedno dziecko, których dochód roczny przekroczy 112 tys. zł. W rodzinie z trójką dzieci i więcej - bez względu na osiągnięty dochód - ulga na trzecie dziecko wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i każde kolejne o 100 proc. Ulga nie zmieni się ze względu na osiągnięty dochód w przypadku rodzin wychowujących dwoje dzieci. Nie będą nią jednak objęci rodzice wychowujący jedno dziecko, którzy nie są w związku małżeńskim, a których dochód roczny przekroczy 56 tys. zł.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje także zmiany w obliczaniu podatku od umów autorskich, zawieranych np. przez: artystów, dziennikarzy, naukowców i wynalazców.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: