Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kończyce Małe: ołtarz w kościele jak nowy

Zakończyły się konserwatorskie przy ołtarzu głównym w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kończycach Małych. Ołtarz przeszedł gruntowną odnowę, na swoje miejsce powrócił również późnogotycki obraz „Matka Boża z Dzieciątkiem”.

Prace konserwatorskie w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kończycach Małych trwały od kilku lat. W 2021 oku zakończył się etap II, który obejmował konserwację figur, dekoracji snycerskich oraz zwieńczenia nastawy. Wcześniej konserwacji i restauracji struktury został poddany  ołtarz wraz z tabernakulum - Przed konserwacją ołtarz pokryty był wtórną białą monochromią. Niestety zasadnicza część oryginalnej struktury ołtarza została wymieniona prawdopodobnie około 1930 r. i wymagała rekonstrukcji części retabulum. Z oryginalnej struktury zachowały się spiralne kolumny i pilastry pod figurami biskupów: św. Marcina i św. Stanisława (Grzegorza). Na podstawie pozostałości warstwy marmoryzacji w kolorze jasnego różu na ugrowym podmalowaniu, odnalezionych na jednym z pilastrów zadecydowano o zrekonstruowaniu, na jego podstawie, marmoryzacji na całej strukturze ołtarza. Na podstawie wykonanych badań stratygraficznych ujawniono od 4 do 6 warstw przemalowań.  Choć zachowały się fragmenty najstarszej prawdopodobnie XVIII-wiecznej (w odcieniach szarości) ustalono, że na figurach oraz dekoracjach snycerskich wyeksponowana zostanie najlepiej zachowana warstwa dekoracji pochodząca z pierwszej, XIX-wiecznej renowacji obiektu: barwna polichromia oraz złocenia i srebrzenia – przekazał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Ołtarz nie tylko został odnowiony, ale również został poddany analizom, dzięki którym udało się potwierdzić, iż ołtarz  powstał w latach 20-30. XVIII w. a jego wykonanie wiązane jest z warsztatem Mateusza Weissmanna z Frýdka. Ołtarz początkowo znajdował się w oddaleniu od ściany absydy i był wyposażony w bramki umożliwiające obejście ołtarza. Z kolei cztery figury świętych obecnie usytuowane po obu stronach ołtarza, wcześniej włączone były w strukturę ołtarzową. Więcej na temat renowacji rzeźb pisaliśmy w artukle: Nowe-stare barwy ołtarza.

Dzięki badaniom konserwatorskim na wspomnianych rzeźbach ujawniono napisy w języku łacińskim, dzięki czemu udało się ustalić, których świętych konkretnie przedstawiają. Do ołtarza powrócił również obraz „Matka Boża z Dzieciątkiem”, który został odnowiony na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie w 2018 r.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-07 10:51:49
koszenila6: Pewnie,że jest ładnie-tylko przydałoby się tłumaczenie żargonu konserwatorskiego -"figury...włączone były w strukturę ołtarzową" - to znaczy, gdzie konkretnie stały?Mózg mi się pokrył marmoryzacją w środkowym pilastrze...- bez słownika kiepsko się czyta.
2021-12-07 17:25:05
święty+Patryk:: kto choć pobieżnie przeglądnął ewangelie bez trudu pojmie, że cały ten pozłacany cyrk to jedno wielkie bałwochwalstwo i zaprzeczenie Jezusowego nauczania
2021-12-07 21:54:13
oxjas1: Najwazniejsze, ze w niebie sie ciesza a swiety chor angielski roznosi dobra wiadomosc po galaktyce.
2021-12-08 07:13:05
oxjas1: *anielski
2021-12-09 13:02:04
marat: krzy-sio+patryk+pozostałe wcielenie, a jakie Wy macie pojęcie o Ewangelii?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: