Kobiety księżmi
Zwrot nastąpił podczas 11. sesji XIV kadencji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, która odbyła się w Warszawie. Za wnioskiem Synodalnej Komisji Kobiet głosowało 45 osób, 13 było przeciw, 1 głos był wstrzymujący. Zgodnie z procedurą, uchwalenie wniosku dotyczącego zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego wymaga uzyskania większości 2/3 głosów.
W 2014 roku bp Jerzy Samiec uznał, że jednym z istotnych zadań Kościoła jest ordynacja kobiet. Podkreślił wówczas, że Kościół musi ciągle rozwijać się poprzez krytyczne ocenianie swojego działania i zwiastowania. - Jesteśmy Kościołem dialogu, lecz nie jest to dialog dla samego dialogowania, ale ma on konkretny cel: służbę człowiekowi potrzebującemu Ewangelii – zaznaczył wówczas biskup.
Warto przypomnieć, że kobiety w Kościele ewangelickim w Polsce już w latach 20. XX wieku studiowały teologię, angażowały się w pracę katechetyczną i duszpasterską w parafiach, nie miały jednak możliwości bycia duchownymi. W 1963 r. Naczelna Rada Kościoła umożliwiła absolwentkom teologii, które zdały odpowiedni egzamin, wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego, chcąc w ten sposób nadać rangę ich pracy w Kościele. - W praktyce katechetki także odprawiały nabożeństwa i zajmowały się pracą duszpasterską w parafiach – mówiła kilka lat temu Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Od 1999 r., dzięki zmianom w Pragmatyce Służbowej, kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce mogły być duchownymi w posłudze diakona. Mogły podejmować pracę charytatywną, ewangelizacyjno-misyjną oraz pomocniczą służbę Słowa Bożego (m.in. prowadzenie nabożeństw, ślubów i pogrzebów, sprawowanie sakramentów, od 2016 r. także Sakramentu Komunii Świętej), nie miały jednak możliwości samodzielnego prowadzenia parafii.
W 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji stwierdziła, że nie istnieją przeszkody natury teologicznej w ordynowaniu kobiet na posługę księdza. Synod Kościoła w październiku 2010 roku opowiedział się przeciw ordynacji.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.