Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kobiety księżmi

Zmiany stały się faktem. Od 1 stycznia przyszłego roku kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim będą mogły być ordynowane na księży. Dyskusja na ten temat toczyła się od lat 70-siątych ubiegłego wieku.

Zwrot nastąpił podczas 11. sesji XIV kadencji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, która odbyła się w Warszawie. Za wnioskiem Synodalnej Komisji Kobiet głosowało 45 osób, 13 było przeciw, 1 głos był wstrzymujący. Zgodnie z procedurą, uchwalenie wniosku dotyczącego zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego wymaga uzyskania większości 2/3 głosów.

W 2014 roku bp Jerzy Samiec uznał, że jednym z istotnych zadań Kościoła jest ordynacja kobiet. Podkreślił wówczas, że Kościół musi ciągle rozwijać się poprzez krytyczne ocenianie swojego działania i zwiastowania. - Jesteśmy Kościołem dialogu, lecz nie jest to dialog dla samego dialogowania, ale ma on konkretny cel: służbę człowiekowi potrzebującemu Ewangelii zaznaczył wówczas biskup.

Warto przypomnieć, że kobiety w Kościele ewangelickim w Polsce już w latach 20. XX wieku studiowały teologię, angażowały się w pracę katechetyczną i duszpasterską w parafiach, nie miały jednak możliwości bycia duchownymi. W 1963 r. Naczelna Rada Kościoła umożliwiła absolwentkom teologii, które zdały odpowiedni egzamin, wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego, chcąc w ten sposób nadać rangę ich pracy w Kościele. - W praktyce katechetki także odprawiały nabożeństwa i zajmowały się pracą duszpasterską w parafiach – mówiła kilka lat temu Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

 Od 1999 r., dzięki zmianom w Pragmatyce Służbowej, kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce mogły być duchownymi w posłudze diakona. Mogły podejmować pracę charytatywną, ewangelizacyjno-misyjną oraz pomocniczą służbę Słowa Bożego (m.in. prowadzenie nabożeństw, ślubów i pogrzebów, sprawowanie sakramentów, od 2016 r. także Sakramentu Komunii Świętej), nie miały jednak możliwości samodzielnego prowadzenia parafii.

W 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji stwierdziła, że nie istnieją przeszkody natury teologicznej w ordynowaniu kobiet na posługę księdza. Synod Kościoła w październiku 2010 roku opowiedział się przeciw ordynacji.

 (ach)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-17 14:22:16
Vito: Ksiedzow (pastorow) brakuje to zyletki trza się łapać. Przez dwa lata mówiło się o spadku powołań, spadek jak widać postępuje. A wystarczy w domu nie nazywać katolickich ksiedzow ciemnota, klechami czy czarnymi złodziejami. Kto będzie chciał być duchownym skoro od małego się mu to obrzydza. Jak to napisano: kto mieczem wojuje...
2021-10-17 14:26:26
Hejo: Ni ma komu pracować, ubywa..... Za niedługo i katolicki mąż będzie księdzem- na początek w bananowych krainach.
2021-10-17 14:47:48
jasper: Dlaczego nie ?
2021-10-17 17:15:53
inigo: Nie księżmi tylko pastorami czy pastorkami. Czy OX już nie dostrzega różnicy?
2021-10-17 17:35:56
Bartel: Różnicy nie ma
2021-10-17 18:23:32
koszor: Szatan z całą siła niszczy wszystko, co ma choć pierwiastek Boga. Spieszy się bardzo, bo niewiele czasu mu zostało.
2021-10-18 13:47:22
wojtoj: Nie rozumiem dlaczego komuś miałoby przeszkadzać to, że kobieta jest kapłanem/pastorem. Grunt to przecież to, czy realizuje powierzoną jej/mu misję, czyż nie? Inna sprawa, że tego typu postępowe wiadomości płyną z kościoła ewangelickiego. U katolików tylko pedofilia, kontakty z mafią, głodzie i zdziwiszeni.
2021-10-18 15:48:06
święty_Patryk: koszorku tu bym się z tobą zgodził, ja też od dawna uważam, że wszystkie te kościoły i kościółki, a katolicki w szczególności i przede wszystkim, to Belzebuba wynalazek - i chwała bogu na naszych oczach sypie się ta diabelska konstrukcja
2021-10-18 19:31:06
Antykler       Forte: W 2018 r. dziennikarz Onetu Janusz Schwertner, w głośnym tekście "Tutaj nie jestem księdzem", opisał praktyki mobbingowe stosowane przez ks. Jacka Stryczka, ówczesnego prezesa Stowarzyszenia "Wiosna", które m.in. organizuje coroczną akcję pomocową "Szlachetna paczka". W efekcie ks. Stryczek odszedł ze stanowiska. Na jego miejscu pojawił się bliski kolega duchownego, ks. Grzegorz Babiarz. Ks. Babiarz przestał być szefem Stowarzyszenia "Wiosna" w 2019 r. Media ujawniły, że w okresie pełnienia tej funkcji, z kasy instytucji ubyło, i znalazło się na prywatnych kontach współpracowników duchownego, blisko 60 tys. zł. Oficjalnie ksiądz Babiarz nie pełni posługi w żadnej parafii i jest na urlopie. Właśnie znalazł pracę w ośrodku zdrowia psychicznego jako terapeuta, ale nie poinformował pracodawcy i pacjentów, że jest księdzem. Nie informował o tym także pacjentów, których konsultował. Lea Jarmołowicz-Turczynowicz z ośrodka, w którym został zatrudniony duchowny: Chociaż bycie księdzem przeciwwskazanie do bycia psychoterapeutą, to taka informacja z całą pewnością nie może być zatajana zarówno na etapie rekrutacji, jak i przed pacjentami. Jest za to z całą pewnością nieetyczne, gdyż stwarza ryzyko pomieszania ról i funkcji z negatywnymi konsekwencjami dla szukających pomocy ludzi".
2021-10-18 19:33:13
Antykler       Forte: "Na jego msze z modlitwą o uzdrowienie przychodziły tysiące ludzi, podobno wielu się nawracało. Prorokował, rozeznawał powołania, głosił z porywającą pasją jakiej zazdrościli mu inni duszpasterze, a przełożeni za tłumy sprowadzane do świątyń sporo mu pobłażali. Jednocześnie stworzył sektę, okazał się brutalnym manipulatorem, gwałcił i stosował przemoc. Zniszczył życie wielu ludziom, wykorzystywał sfałszowaną teologię i mistykę do swoich niecnych celów." - - - - -> onet.pl/informacje/kai/pasterze-ktorzy-okazali-sie-przestepcami/s70y89y,30bc1058
2021-10-18 19:35:10
Antykler       Forte: "Kościół zawsze znajdzie winnego swoich porażek. I potrafi zrobić cnotę z własnej nieudolności. Najpierw to było oświecenie, wcześniej pewnie reformacja, a później rewolucja seksualna. Dzisiaj przyczyną niepowodzeń jest podobno rewolucja równościowa/godnościowa. Nigdy nie chodzi o winę Kościoła, bo zawsze winni są inni, podczas gdy rzeczywistość jest brutalna, a skandale seksualne bezlitośnie to obnażyły. Jak Kościół długi i szeroki widać wyraźnie, że błąd jest wewnątrz, a struktury zła zostały zbudowane przez duchownych i są przez nich utwierdzone oraz chronione. To nie jest przypadek, że trzej ostatni papieże, w tym kanonizowany Jan Paweł II, doprowadzili do jednego z największych kryzysów Kościoła na całym świecie. I co więcej, od 20 lat, kiedy w "Boston Globe" pojawił się pierwszy artykuł demaskujący owe mechanizmy, czołowi przedstawiciele kleru nie są w stanie się z tym uporać. Musieliby te struktury zburzyć, a nie wiedzą jak się do tego zabrać albo wręcz nie chcą."
2021-10-18 19:35:27
Antykler       Forte: wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-makowski-kosciol-wytresowal-nas-ze-nic-nie-moze-wyjsc-na-zewnatrz-6694030322723648a
2021-10-18 20:52:46
one: Szkoda tylko wiernych z kościoła EA, którym bardzo trudno przyjdzie pogodzić się z tą decyzją. Pierwsza kobieta ksiądz na Śląsku Cieszyńskim tylko się przyczyni do utraty wiernych przez parafię EA.
2021-10-18 20:54:19
Anthony: albo wręcz przeciwnie
2021-10-18 21:18:22
one: Kościół EA to kościół ludzi dojrzałych i starszych. Wystarczy przejść się na niedzielne nabożeństwo w pierwszym kościele aby zobaczyć strukturę wiernych. Strach przed koronawirusem dodatkowo zredukował liczbę wiernych (z moich obserwacji bardziej niż w kościele katolickim). Co ciekawe - wielu wiernych z kościoła EA to ludzie o poglądach bardzo konserwatywnych - często akcentujących je wyraziściej niż katolicy. Stąd już krótka droga aby decyzja synodu była odebrana negatywnie. To już lepiej dla kościoła EA byłoby dać zielone światło na bożonarodzeniową stajenkę.
2021-10-19 07:00:36
święty_Patryk: to ciekawa kwestia - czy kościół jest po to, by jak największa publikę gromadzić a od niej kasiorę, czy żeby ewangelię głosić?... u katoli zdecydowanie od wieków na ilość poszli, efekty żałosne
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: